reklamı kapat

POPÜLER

Hindistan trafik sorununa farklı bir çözüm getirmeye hazırlanıyor

Trafik sorunu dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri Hindistan oluyor. Hindistan’ın yüksek nüfusa sahip olması nedeniyle trafikte uzun kuyruklar meydana gelebiliyor. Her ne kadar ülkede toplu ulaşım araçları bulunsa da trafiği azaltmaya yardımcı olmuyor. Ülke liderlerinin şu sıralar üzerinde çalıştığı proje ise basit anlatımla Uber sistemini ülkede yaygın bir şekilde kullanmayı amaçlıyor.

Hindistan hükümeti trafik sorunundan epey bunalmış olacak ki farklı bir sistemi uygulamaya hazırlanıyor. Söz konusu sistemle özel araçlar paylaşımlı hale geliyor. Uber başta olmak üzere birçok araç paylaşım servisiyle işbirliğine giden Hindistan, böyle bir kararın çevresel ve ekonomik yansımalarının neler olacağı üzerine çalışmalar yürütüyor. İnsanların daha az şahsi araç sahibi olması ve özel araçların diğer kişilerle paylaşılarak trafiğin önemli ölçüde azaltılması hedefleniyor. Hindistan’ın 3 ay boyunca konu üzerinde çalışmalar yapacağı ve buna göre kararlar alacağı belirtiliyor.

Uber daha önce Avustralya’da ve Singapur’da özel araçların taksi olarak kullanılmasını sağlayan sistemi devreye sokmuştu. Ancak taksiciler bu duruma büyük bir tepki göstermiş ve bunla ilgili yaygın gösteriler düzenlenmişti. Hindistan’da durumun nasıl karşılık bulacağı bilinmiyor.

Öte yandan hükümetin araç paylaşımını özendirmesinin araç satışlarını düşüreceği söyleniyor. Zaten bin kişiye 20 aracın düştüğü ülkede bir de satışların düşmesinin ekonomiye zarar verebileceği dile getiriliyor. Nihai kararın ne olacağını zaman gösterecek.

YORUMLAR