reklamı kapat

POPÜLER

Hindistan’ın uydusu ilk denemede Mars’a ulaştı

Hindistan Uzay Araştırma Kurumu’nun (ISRO) geçtiğimiz yıl başlattığı Mars Uydusu Projesi ilk meyvesini verdi, hem de ilk denemede! Mangalyaan isimli uydu, 10 aylık yolculuğunun ardından Mars’ın yörüngesine başarıyla girmeyi başardı. Hindistan böylece ilk denemesinde Mars’a uydu gönderen ilk ülke oldu.

Sanskritçe “uzay aracı” anlamına gelen Mangalyaan, yerel saatle 07:41’de (beklenenden 12 dakika önce) Kızıl Gezegen’e ulaşmayı başardı. Mangalyaan’ın Mars’ın yörüngesine girme sürecini ISRO merkezinde takip eden Başbakan Narendra Modi, çalışmada emeği geçenleri kutlayarak tarih yazdıklarını belirtti. Mangalyaan’ı çok az bilinen bir rotayı takip ederek yerleştirdiklerini belirten Modi, Hintli mühendis ve bilim insanlarının başarısına dikkat çekti.

Mars’ın yörüngesine ilk denemede uzay aracı yerleştiren Hindistan, en büyük rakibi Çin’i geride bırakmakla kalmayıp uzay araştırmaları konusunda başı çeken Rusya ve ABD’yi de utandırdı. Hindistan’ın Mars Uydusu Projesi, Kızıl Gezegen’in yüzeyindeki mineral bileşimlerini ve atmosferindeki metan gazını araştıracak.