reklamı kapat

POPÜLER

Hollanda yolları Smart Highway ile parlamaya hazırlanıyor [Video]


Smart Highway (Akıllı Otoyol) adı verilen proje kapsamında, şirketin geliştirdiği ve gün ışığını emerek karanlıkta 10 saate kadar parlayabilen toz malzeme, yol boyasına ilave edildikten sonra Hollanda’nın Oss şehrinde bulunan bir otoyolun yaklaşık 500 metrelik bölümündeki şeritlere uygulanmış. Parlayan şerit projesi, test uygulamasında şu ana kadar oldukça olumlu sonuçlar elde ederek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.


Uygulamayı daha da geliştirmeyi amaçlayan firma, yollara hava durumunu simgeleyen sembolleri de benzer teknikle yerleştirerek o hava koşulu meydana geldiğinde ilgili sembolün aktif hale gelmesini amaçlıyor. Ayrıca ileriki aşamalarda, elektrikli otomobilleri hareket halindeyken şarj edebilen yolların geliştirilmesi gibi fütüristik projeler de firmanın hedefleri arasında yer alıyor.


Şu anda firma sadece kendinden aydınlatmalı şeritlerin fiziki testlerine odaklanmış durumda. Daha önce bir İngiliz firması, park ve yürüyüş yollarının aydınlatması için benzer bir tekniği test etmeye başlamıştı. Anlaşılan yolların aydınlatma ve güvenliği çok yakında küçükken odamızı süsleyen parlayan yıldız teknolojisine emanet edilecek.

VİDEO