reklamı kapat

POPÜLER

Honda, motorları kanatların üzerine yerleştiren lüks jet üretimine başlayacak

Birçoğumuz için Honda sadece bir araba ve motosiklet üreticisi olarak bilinse de, bu Japon teknoloji devi belli başlı organizasyonlarda sıkça boy gösteren Asimo adında, insan hareketlerini örnek alan robotun da üreticisi. Asimo’nun şirketin üretim kataloğunda istisnai bir yere sahip olduğu ortadayken çok az kişi şirketin günün birinde radikal bir kararla oldukça fütüristik bir jet üretimine başlayacağını tahmin edebilirdi.

HondaJet Advanced
Honda, aslında 1980’lerin sonlarına doğru küçük jetler hakkında araştırmalar yapmaya başlamıştı. Şirket, bu doğrultuda 2003 yılında oldukça pahalıya mal olan bir test ürünü olan HondaJet‘i tanıtmıştı. Turbofanları General Electrics’le yapılan bir işbirliğiyle özel olarak üretilen HondaJet 6 yolcu taşıyabilecek bir kapasitedeydi.

HondaJet Fleet
HondaJet’i, aynı zamanda Honda Civic’i de üretmiş olan şirketin üretiyor olmasının yanında olağandışı kılan bir diğer şey onun en belirgin özelliği olan eşsiz motor konumu. Bu boyuttaki jetlerin büyük bir çoğunluğunun motorları gövdenin her iki tarafının kenarlarında ve kanatların altında yer alırken, HondaJet‘in HF120 turbofanları kanatlardan yukarı doğru yükseliyor. Honda bu tasarımın kabin içinde daha çok boş yer kazanmak gibi bir avantajı olduğunu belirtiyor. Tabii buna jetin bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi göründüğünü de eklemek lazım.

HondaJet First
Honda’dan yapılan açıklamaya göre şirket ilk HondaJet üretiminin artık son aşamasında. Bu noktaya ulaşmak için oldukça zorlu bir süreçten geçtiklerini belirten Honda, HondaJet’in 2015’in ilk çeyreğinde FAA’den (Federal Havacılık Kurumu) uçuş için sertifika almayı hedeflediğini belirtti.

Honda’nın arabaları ve motosikletlerinden yeterince memnun olup bir de lüks jetine sahip olmak isteyenler için son bir not: Bu sıradışı hava taşıtı 4,5 milyon dolar civarında bir fiyatla satışa sunulacak.