reklamı kapat

POPÜLER

Honda Prelude

Honda Prelude konseptinin üretime alınacağı duyuruldu

İlk defa 2023 yılında görücüye çıkarılan Honda Prelude konseptinin bugün resmi olarak üretime alınacağı duyuruldu.

Goodwood Hız Festivali kapsamında verilen bu haber, elbette ki olumlu karşılandı. Birçok kişinin hoşuna giden Honda Prelude konsepti, büyük ihtimalle üretim sürümünde aynı çizgiyi devam ettirecek ve Japonya’dan gelen haberlere göre Civic ve Accord ile aynı 2.0 litrelik e-HEV hibrit motoru merkeze alacak. Avrupa’da satılacağı kesin olan önden çekişli yeni Prelude, isimsel olarak Honda dünyasına ilk defa giriş yapmayacak. En son 2001 yılında sunulan ve tarihi çok daha eskiye dayanan model, sevindirici şekilde geleceğe de taşınacak. Şirketten bundan önce 2025 Honda Civic duyurusu gelmişti. Yeni Civic, yerini aldığı mevcut jenerasyondan farklı görünmüyor. Sadece ufak bir makyajdan geçirilen popüler araç, artık biraz daha sportif bir tampon taşıyor ve pazardan pazara değişiyor olmasına rağmen LX (Sadece sedan), Sport, Sport Hybrid ve Sport Touring Hybrid versiyonlarıyla satışa çıkarılıyor. Sport modelleri 18-inç jantlar üzerine kuran Honda, dış taraf gibi içeride de tanıdık yapıyı devam ettiriyor, bazı önemli değişiklikleri sadece “Hybrid” versiyonlara özel bırakıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hatta Google’ın otomobillere özel gelişmiş servisleri sadece Sport Touring Hybrid versiyonu ile sunuluyor, Sport Hybrid modellerde standart olarak ısıtmalı ön koltuklara, çift bölgeli klima kontrolüne ve açılır tavana da yer veriliyor.  Motor tarafına geçtiğimiz zaman ilk olarak benzinli “Hybrid” versiyonlar karşımıza çıkıyor, burada çift elektrik motoruyla desteklenen 2.0-litrelik bir üniteye yer veriliyor (Motor konusunda ülke bazlı farklılıklar olabiliyor).

200 beygir güç ile 313 Nm tork sunan bu motorun spesifik performans verileri (0-100 km/s vb. gibi) henüz paylaşılmıyor. Aynı zamanda 187 Nm tork sunan 158 beygir gücündeki 2.0-litrelik standart benzinli motor da listede yer alıyor, bu motor CVT şanzıman, hibrit araçlar ise eCVT şanzıman ile kombinleniyor. Tüm modelleri “Honda Sensing” adı verilen gelişmiş güvenlik paketiyle donatan Honda, özellikle hibrit versiyonlardan çok yüksek bir satış hedefliyor. Şu an Türkiye’de bir “Civic” sahibi olmak için tam 1 milyon 750 bin TL’yi gözden çıkarmanın gerektiğini ek bilgi olarak belirtelim.

Honda Prelude yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X