reklamı kapat

POPÜLER

Hongqi S9; Audi R8’in tasarımcısından 1.400 beygirlik Çinli süper otomobil

Başarılı İtalyan tasarımcı Walter De Silva tarafından tasarlanan Hongqi S9, vadettiği performansla süper otomobil segmentinde adından söz ettirecek gibi.

Çinli üreticilerin elektrik gücüyle birlikte ortaya çıkarttığı otomobiller, özellikle üst segmentlerde çok ciddi seviyelere oynuyor. Formula E’de de varlığını gösteren NIO markasının EP9 ile kırdığı rekorlar bunun son yıllardaki en güzel örnekleri arasında. 2019 yılında konsept olarak tanıtımı gerçekleştirilen yine Çin merkezli bir proje, gelecek yıllarda performansıyla adından söz ettirceğinin sinyallerini vermişti. İlk gösterimini Almanya’da yaparak Avrupa üreticilerin de dikkatini çeken o proje, bugün Şanghay Otomobil Fuarı’nda seri üretime hazır şekilde boy gösteriyor. Silk-FAW ortaklığından doğan Hongqi S9, limitlere meydan okuyan teknik özellikleriyle segmentinde fazlasıyla iddialı bir noktada konumlanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hongqi S9 tasarımında Avrupa esintileri

Araçla ilgili paylaşılan rakamlara geçmeden önce işin tasarım kısmından da biraz bahsetmek gerekiyor. S9’da kendisini hissettiren Avrupalı süper otomobil çizgilerinin arkasında, sektörün en önemli isimlerinden birisi olan İtalyan tasarımcı Walter De Silva var. Fiat ve Alfa Romeo gibi markaların ardından Volkswagen grubunda önemli işlere imza atan De Silva’yı; Audi R8, Lamborghini Egoista, Volkswagen Scirocco ve Volkswagen Golf MK5 gibi araçlardan anımsıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hongqi S9’da da başarılı bir süper otomobil karakteri ortaya koyan De Silva’nın aerodinamik çizgilerinin de etkisiyle, aracın sadece 1,9 saniyede 0’dan 100’e çıkabildiğini görüyoruz. V8T olarak isimlendirilen içten yanmalı ve üç adet elektrik motorunun bir arada olduğu gib hibrit kombinasyona sahip olan otomobilin 1.400 beygirlik gücü de resmiyet kazananlar arasında. Erişilebilecek maksimum sürat değeri de 400 km/s olarak teknik tabloya yansıyor. Toplamda sadece 99 adet üretileceği açıklanan S9’a sahip olmak isteyenlerin 1,45 milyon dolarlık bütçeyi ayırması gerekecek. Sipariş alımlarına başlanan modelin ilk teslimatlarıysa 2022’de yapılacak.

İlgili video

Ferrari Roma