reklamı kapat

POPÜLER

honor

Honor’dan önemli açıklama: 100 megapiksel gereksiz!

Huawei alt markası Honor’dan telefon kameraları hakkında önemli bir açıklama geldi. Honor megapiksel savaşına girmek istemiyor, daha büyük düşünüyor.

Huawei’den aldığı güçle büyük işlere imza atan ve Türkiye’de de ses getiren Honor, dikkat çekici bir açıklama ile gündemde yer alıyor. Günümüzde biliyorsunuz artık tam 108 megapiksel kameraya sahip telefonlar bulunuyor. Bunların ilk gerçek örneği Samsung imzalı 108 megapiksel kamera kullanan Xiaomi Mi Note 10 modeli. Ayrıca firmanın henüz çıkmayan fütüristik Mi Mix Alpha modelinde de Samsung’un 108 megapiksel kamerası yer alıyor. Yakında gelecek Samsung Galaxy S20 ailesinde de 108 megapiksel karşımıza çıkacak. İşte Honor bu konuda Samsung’dan farklı düşünüyor. Firma yetkilisi 108 megapikselin gereksiz olduğunu, çözünürlüğü artırmak yerine daha büyük piksellere sahip sensörlere odaklanılması gerektiğini aktarıyor. Firma bunda haklı görünüyor. Ufak boyuta sıkıştırılan 108 megapikselin bazı faydaları bulunuyor ancak yüksek çözünürlük fotoğraf kalitesinde aşırı bir artış getirmiyor. Fotoğraf kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar daha büyük önem arz ediyor ve bu konuda Honor ile Sony arasında önemli çalışmalar yapıldığı aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla mevcut 108 megapiksel kameralardaki piksel boyutu 0.8 um’u geçemiyor. Bunun 1 um ve üstüne çıkarılması çözünürlükte daha büyük fark yaratıyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honor telefonların kamera performansı da artık oldukça yüksek

Hatırlarsınız kısa süre önce DxOMark amiral gemisi V30 Pro modelinin inceleme sonucu açıklamıştı. Şık akıllı telefon arkasındaki 40 megapiksel F1.6 OIS + 12 megapiksel F2.2 ultra geniş açı + 8 megapiksel F2.4 telefoto OIS üçlü kamera sistemiyle ortalama 122 puan aldı ve 121 puanı bulunan Huawei Mate 30 Pro‘yu sadece 1 puan geçerek ikinci sırayı eline geçirdi. Huawei bu sonuçla DxOMark’ın ilk üç sırasını domine etti.

İlginizi Çekebilir

Haberde bahsettiğimiz Xiaomi Mi Note 10