reklamı kapat

POPÜLER

HTC ChaCha incelemesi

Yeni nesil akıllı telefonlar arasında işletim sistemlerinin yapısından ötürü çok fazla alternatif tasarımlı cihaz göremiyoruz. Ekran oranları, çözünürlük ve uygulamalarla uyumluluk bunun en önemli nedenlerinden. Ancak tam Q klavyeli telefonlar hala hayatımızın bir parçası. Birçok marka, hızlı mesaj yazmayı seven, e-postalarla mesaisi yoğun olan kişileri düşünerek bu tarz telefonlar üretiyor. HTC de yeni modeli ChaCha ile bu yola giriyor. Üstelik ChaCha, tam Q klavyeli bir telefon olmasının yanı sıra, üzerindeki Facebook’a özel tuş ile rakiplerinden farklı bir Facebook entegrasyonu sunuyor. Günümüzün en popüler sosyal servisinin Facebook olduğu ve bu servisi kullananların büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu düşünüldüğünde ChaCha, hedef kitlesine oldukça uygun bir cihaz olarak görünüyor.

Advertisement

DOKUNMATİK EKRAN VE Q KLAVYE BİR ARADA
ChaCha’nın birçok kendine has özelliğinin başında kıvrımlı tasarımı geliyor. Telefonun klavyesinin bulunduğu kısım, üst kısımdaki ekrana göre biraz daha öne doğru duruyor. Ne demek istediğimiz telefonun fotoğraflarından da anlaşılabiliyor zaten. Bu kıvrımlı yapı telefonun kullanımında kolaylık sağlıyor. Telefonu kullanırken kafayı öne doğru fazlaca eğmeyi gerektirmemesi en büyük avantajı. İki elle yazarken de oldukça konforlu. ChaCha’nın kasasında kullanılan malzeme HTC’nin tableti Flyer’da kullanılan malzemenin aynısı ve beyaz ile gri tonlarında. Eldeyken verdiği his oldukça iyi. Dayanıklı ve hoş ve görünüyor. Kasanın üst kısmında açma kapatma tuşu, sol yanında ise ses tuşu bulunuyor. Bunlar dışında telefon üzerinde herhangi bir ekstra tuş yok. Gelelim tam Q klavye ve dokunmatik ekrana. 2,6 inçlik ekran 480×320 piksel çözünürlüğünde veriyor ve son dönemde birçok akıllı telefonda kullanılan Gorilla Glass cama sahip. Hassasiyeti tatmin edici seviyede. Klavyenin tuşları yuvarlak hatlara sahip ve aralarında yeterli boşluk mevcut. Kullanımı da rahat ve kolay. Yeri gelmişken klavyeyle ilgili ufak bir not. Klavye üzerindeki tüm harfler bir işleve kısayol olarak atanabiliyor. Yani istediğiniz takdirde “Arama + g” tuşlarını kullanarak doğrudan Gmail’e girebiliyorsunuz veya “Arama + i” ile doğrudan internet tarayıcınızı açabiliyorsunuz. ChaCha’nın alametifarikası Facebook tuşu ise klavye tuşlarının hemen altında, sağ köşede duruyor. Bu tuş, Facebook’a durum bilgisi girmeye, duvarda bir şey paylaşmaya veya fotoğraf albümlerine kolayca fotoğraf eklemeye yarıyor. Bir web sitesi gezerken bu tuşa bastığınızda ilgili linki Facebook’ta bağlantı olarak paylaşabiliyorsunuz. Kamerayla bir fotoğraf çekip bu tuşa bastığınızda ise o fotoğrafı albümlerinizden birine gönderebiliyorsunuz. Ne kadar işlevsel, ne kadar gerekli orası tartışılır ama uzun saatlerini Facebook üzerinde geçiren kullanıcılar için oldukça önemli bir vazifeyi yerine getireceği kesin.

HTC SENSE 2.1
HTC ChaCha, en başarılı Android arayüzlerinden olduğunu düşündüğümüz HTC Sense’in 2.1 versiyonunu kullanıyor. Bu arayüz, telefonun yatay ekranına özel bir tasarıma sahip ve hem dokunmatik ekran hem de klavye tuşları aracılığıyla kontrol edilebiliyor. İsteğinize göre şekillendirebileceğiniz 7 ana ekran kullanabiliyorsunuz. Ara sıra ana ekranın geç gelmesi dışında telefonun arayüzünde herhangi bir sorun yok ancak bazı uygulamaların widget’ları ekranla uyumsuz olduğu için kullanılamıyor. Sense 3.0’da kullanılmaya başlanan kilit halkası bu sürümde de var. Telefon kilitliyken ekranda beliren halkayı tutup sürükleyerek telefonun kilidini açıyorsunuz. ChaCha’da özel bir Facebook widget’ı da bulunuyor. Bu widget aracılığıyla Facebook arkadaşlarınızla kolay yoldan sohbet edebiliyorsunuz. Ekran ufak olabilir ama merak etmeyin, HTC’nin efsanevi hava durumu widget’ı ChaCha’da da var ve tüm efektleriyle birlikte sorunsuz olarak çalışıyor.

TATMİNKAR KAMERA PERFORMANSI
ChaCha’nın üzerinde otofokus destekli 5 megapiksellik bir kamera bulunuyor. Bu kamera, kendi segmentine göre tatminkar bir görüntü kalitesi sunuyor. Çok şey beklemediğiniz sürece zengin ayar seçenekleri ve modlarıyla hatıralık fotoğraflar çekebilmeniz mümkün. Kamera aynı zamanda 720×480 çözünürlüğünde (D1) video kaydı da yapabiliyor. Kamerayla kaydedilen görüntülerin kalitesi fotoğraflara nazaran daha başarılı ancak kayıtlarda frame rate sorunu var. Kaydettiğiniz akıcı, hızlı görüntülerde milisaniyelik atlamalar, takılmalar oluyor ve izlerken bu rahatsız edici olabiliyor. Ancak dediğimiz gibi, ChaCha zaten bunlardan ötesini vadeden bir telefon değil. Bazı ileri seviye telefonlarda bile göremediğimiz ikinci kamera ChaCha’da var. VGA çözünürlük veren bu kamera sayesinde de görüntülü görüşme yapabiliyorsunuz. Bu da ufak ama önemli bir ayrıntı. Kısacası HTC ChaCha, satın alacağı akıllı telefondan ne istediğini bilen, Q klavye kullanma arzusunda olan ve Facebook’tan kopamayan gençler için oldukça ideal.