reklamı kapat

POPÜLER

HTC One A9 incelemesi

htc-one-a9-11

TANIDIK TASARIM

HTC One A9, tasarım açısından bugüne kadar gördüğünüz HTC’lerden belli noktalarda ayrılıyor. Hatta ekranın hemen altında yer alan “HTC” yazısını görmezseniz ilk bakışta bunun bir HTC cihazı olduğunu bile söylemek güç. Bunun temelde bir iki sebebi var. Öncelikle HTC’nin tüm cihazlarında görmeye alıştığımız ekranın altında ve üstünde yer alan BoomSound hoparlörler bu cihazda yok. One A9’un hoparlörü cihazın altına konumlandırılmış. Ekranın hemen altında yer alan parmak izi sensörü dışında cihazın ön kısmı pürüzsüz bir tasarıma kavuşmuş. 7,26 mm’lik tek parça metal gövdesiyle oldukça ince bir tasarıma sahip olan One A9, ne yazık ki kamera çıkıntısıyla ince tasarımını bir parça bozuyor. Karbon gri, gümüş, bordo ve altın renk seçenekleri bulunan cihazın altın versiyonu ise ne yazık ki Türkiye’ye gelmeyecek. Cihazın karbon gri modelini incelediğimizi de belirtelim.

htc
Gelelim cihazın tasarımındaki en büyük eksiye. One M9 incelemelerinde HTC’nin tasarımda bir farklılığa gitmesi ve risk alması gerektiğini söylemiştik. HTC o riski One A9’da almış diyebiliriz. HTC her ne kadar One A9’un One serisinin ikonik tasarımının yeniden yorumlanmış hali olduğunu altını çizerek belirtse de kullanıcıların aklında cihazı görür görmez beliren ilk şey iPhone oluyor. Bunda BoomSound hoparlörlerin yokluğunun da etkisi büyük. Aynı zamanda One ailesinin alıştığımız arkası bombeli tasarımı One A9’da yerini düz gövdeye bırakınca karşılaştırmaların gelmesi de kaçınılmaz oluyor. iPhone 6’ya nazaran çok daha yumuşak bir dokunuş hissi bırakan One A9’un kasasının arkası parmak izi tutmuyor. Bu da kullanımı olumlu yönde etkileyen bir etken olmuş.

5 inç boyutunda Full HD ekranla gelen HTC’nin ekranı günlük kullanım için bize göre ideal boyutta. Gorilla Glass 4 kaplı ekranın parlaklığı da ortalama seviyedeyken kabul edilebilir bir düzeyde. Parlaklığı sonuna kadar açtığınızda bazı HTC modellerinde denk geldiğimiz “yeterince aydınlık olmama” durumu ise One A9’da bulunmuyor.

htc-one-a9-08
Parmak izi sensörüyle bizi oldukça etkileyen HTC One A9’da ekranı açmak için sensöre tanıttığınız parmağınızla dokunmak yeterli oluyor. Şaşırtıcı derecede hızlı tepki veren parmak izi sensörüyle parmaklarınız kuru olduğu sürece telefonun kilidinin açılması, saniye sürmüyor. Bu noktada illa bir karşılaştırma yapılması gerekiyorsa hassaslık açısından iPhone’a göre çok daha hızlı ve başarılı olduğunu söyleyebiliriz.