reklamı kapat

POPÜLER

HTC Touch Pro

HTC Touch serisinin -adından da anlaşılabileceği gibi- profesyonel iş yaşamındaki kişilere yönelik modeli Touch Pro, sürgülü tasarımda ergonomik bir klavye sunuyor. Ürünün tasarımı, firmanın Touch serisinde kullandığı çizgide; ön yüz parlak ve çıkıntısız. Aynı Touch Diamond modelinde olduğu gibi. Arka yüz de elmas kesimlerini andıran benzer görünümde. Fakat Diamond’dan farklı olarak, parlak değil mat bir kaplamaya sahip. Hem kaymayı engellemesi, hem de en azından bir yüzü parmak izine maruz kalmaktan kurtarması açısından başarılı. Cihazın eni ve boyu Diamond ile aynı fakat yaklaşık 7 mm daha kalın. Sürgü ve klavyenin sebep olduğu bu kalınlık hissedilmeyecek cinsten değil. 165 gramlık ağırlığıyla da bu hissi sağlamlaştırıyor. Cihazın sahip olduğu klavye beş satır tuştan oluşuyor. Kare şeklindeki tuşlar hafif bombeli ve parmakla ergonomik bir kullanım sağlayacak kadar büyük. Klavye aydınlatması tabii ki unutulmamış. Klavyenin beş satır olarak vurgulanmasının sebebi, bir dizüstü bilgisayar klavyesiyle aynı olması.

CTRL, TAB tuşlarından FN ile erişilebilen özel kısayollara ve hatta yön tuşlarına kadar ihtiyacınız olan her şey klavyede mevcut. Ayrıca ergonomik olarak kullanılabilen klavye, bu özellikleriyle üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getiriyor. Yazılımsal olarak desteklenen metin giriş sistemi kelime önerme ve tamamlama seçenekleri sunuyor. Büyük karakter sabitleme (capslock) ve Fn tuşlarına bastığınızda klavyenin üzerinde ışıkla belirtiliyor. Türkçe karakterler, Fn tuşuyla erişilebilecek ikincil işlev olarak atanmış. Hiç olmamasından iyidir. Alıştıktan sonra kullanılabilir.


BAŞARI ÖYKÜSÜ
HTC tarafından geliştirilen TouchFLO ve gelişmiş versiyonu TouchFLO 3D, Windows Mobile işletim sistemi üzerinde benzersiz bir dokunmatik kontrol deneyimi sunuyor. Standart arayüzü itibarıyla parmakla kullanmaya müsait olmayan Windows Mobile (WM) sadece dokunmatik kalem için tasarlanmıştı. TouchFLO 3D, artık neredeyse hiç klasik WM arayüzü görmediğiniz bir ortam yaratıyor. Mobil iletişim cihazının ana fonksiyonlarına erişen ve yöneten yeni bir arayüz olarak tanımlanabilir. Birden fazla ekrana bölünmüş fonksiyonlara ekranın alt kısmında parmağınızı sağa sola sürerek ulaşabiliyorsunuz. Hemen söyleyelim, dokunmatik ekranın tepkisi oldukça başarılı. Dirençsel (resistive) dokunmatik ekranların geliştiğini hep birlikte görüyoruz. Arayüzde bir nevi sekme olarak adlandırılabilecek birden fazla ekran bulunuyor. Ana ekranda büyükçe bir saat, alarm bilgisi, çağrı bilgileri ve takvim girdileri görüntüleniyor. Ekranda parmağınızı yukarı aşağı sürerek daha fazla bilgi görebiliyorsunuz. Ekranda gördüğünüz hemen her şey dinamik. Yani dokunarak, ilgili uygulama ya da ekrana ulaşabiliyorsunuz. Arayüzde menüler ve seçenekler de parmakla daha rahat kullanılacak kadar büyütülmüş. Windows Mobile arayüzünün üst bölümündeki başlat çubuğuna bir kere dokunarak, ilgili bölüme ait daha büyük simgelerin olduğu kısayol penceresine ulaşabiliyorsunuz. Böylece tırnağınızın ucuyla pil simgesine dokunmaya çalışmak zorunda kalmıyorsunuz.


ANA FONKSİYONLAR
TouchFLO 3D arayüzünde ana ekran dışında favori kişiler, iletiler, e-posta, internet, galeri, müzik, hava durumu, ayarlar ve programlar sekmeleri bulunuyor. Her biri ekranın orta bölümünü kaplayan özet ekranlar şeklinde tasarlanmış. Cihazın 640×480 piksel çözünürlük sunan 2.8 inçlik ekranı kusursuz bir görüntü sunuyor. Arayüzdeki simgeler ve animasyonlar da ekrana yakışır kalitede. Hava durumuna bakarken hava kapalı da olsa, başarılı grafiklerden içiniz açılıyor. Hava yağmurluysa ekrana su damlaları sıçrıyor ve ekran silecekle temizleniyor. Gereksiz fakat hoş bir özellik. Müzik sekmesinde albümlerde olduğu gibi, galeri sekmesinde de fotoğraf ve videolar arasında parmağınızla gezebiliyorsunuz. Günlük kullanımda ihtiyaç duymasanız da, ekranın altındaki navigasyon dairesi de kendine has bir kullanım sunuyor. Yön tuşları fiziksel olarak tasarlanmış. Fakat bu yuvarlağın etrafı aynı zamanda dokunmatik. Seçenekler arasında gezmek, fotoğrafa yakınlaşıp uzaklaşmak için parmağınızı bu bölümde dairesel hareketle çevirebilirsiniz. Cihazın 3.2 megapiksel otomatik netlemeli bir kamerası bulunuyor. Benzerlerinin en iyi sonuçlarını ortaya koymasa da otomatik netleme özelliği saklanabilir ve paylaşılabilir fotoğraflar ve videolar çekebiliyor.

BAĞLANTI VE İLETİŞİM
Kablosuz ağ bağlantısına sahip olan Touch Pro, sürekli iletişimde kalmak için ideal. Özellikle e-postalarını mobil cihazından kontrol etmek isteyenler için biçilmiş kaftan olduğu söylenebilir. Zira Touch Pro, internet üzerinden iletişim için büyük avantajlara sahip. Cihazın e-posta alt yapısı Windows sunucularla en iyi iletişim kuran Outlook’tan oluşuyor. Ekli dosyalar, mobil Office paketiyle neredeyse dizüstü bilgisayarınızda olduğu kadar kontrolünüz altında. Sunumlar, belgeler, hesap tabloları gibi tüm ofis belgelerini açabiliyor, düzenleyebiliyor veya yenilerini yaratabiliyorsunuz. İnternet gezintisi, standart olarak yüklü gelen ve her nasılsa Explorer yerine varsayılan tarayıcı olarak atanan, dünyanın en iyi mobil tarayıcısı Opera Mobile 9.5 ile sağlanıyor. Dokunmatik ekran üzerinde kusursuz tarama sağlayan Opera, HTC Touch Pro’nun gücüne güç katıyor denebilir.

SON KARAR
Dahili GPS modülüne de sahip olan HTC Touch Pro hakkında söylenebilecek olumsuz iki nokta tespit ettik. GPS modülü olmasına rağmen navigasyon yazılımının bulunmaması üzücü. Çünkü henüz her kullanıcı, navigasyon yazılımı satın alıp, yükleyip, kullanabilecek seviyede değil. Diğer bir unsur ise, pil ömrünün biraz daha iyi olmasını beklerdik. Touch Pro zaten küçük ve hafif bir cihaz değil, o nedenle üzerinde daha yüksek kapasiteli bir pil kullanılabilirdi. Sonuç itibariyla cihaz, güçlü yetenekleriyle mobil iletişimde dizüstü bilgisayarınız kadar yardımcı olabilecek kapasitede.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Bağlantı seçenekleri, ergonomik bir klavye ve dokunmatik TouchFLO arayüzü

EKSİLER
GPS için bir navigasyon yazılımı bulunmuyor, kısa pil ömrü

SONUÇ
HTC Touch Pro gerçekten güçlü ve kaliteli bir mobil iletişim cihazı. Kullanım tarzı ve neredeyse kusursuz klavyesiyle dizüstü bilgisayarın yerini alabileceğini söylemekten çekinmiyoruz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
Windows Mobile 6.1
TouchFLO 3D arayüz

Şebeke

GSM ve HSDPA (7.2 Mbps)

Ekran
2.8 inç 640×480 piksel
65 bin renk, dokunmatik

Hafıza

300 MB dahili, microSD
(maks. 16 GB)

Kamera

3.2 megapiksel, otofokus

Multimedya Desteği

AAC, MP3, WMA,
WMV, MP4

Pil Ömrü

8 saat konuşma
406 saat bekleme

Bağlantı

miniUSB 2.0, bluetooth 2.0,
Wi-Fi 802.11b/g

Boyutlar

102 x 51 x 18.1 mm

Ağırlık

165 gram

İLGİLİ HABERLER