reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Ascend P6 incelemesi

DÜNYANIN EN İNCE AKILLI TELEFONU OLAN P6, YALNIZCA BU UNVANIYLA DEĞİL; GÖZ ALICI TASARIMI, IPS PANELLİ EKRANI VE 5 MEGAPİKSELLİK ÖN KAMERASIYLA PİYASAYI ZORLAYACAK, CİDDİ BİR ALTERNATİF

Huawei’nin amiral gemisi olarak nitelediği Ascend P6, 6,18 mm’lik kalınlığıyla dünyanın en ince akıllı telefonu unvanına sahip. Telefonun öne çıkan özelliği bu olarak görünse de Ascend P6 yalnızca ince bir kasadan ibaret değil. P6, Huawei’nin tasarımda geldiği noktayı gösteren ve fiyat / performans grafiğiyle rakiplerini oldukça zorlayabilecek güçte bir cihaz.

JİLET GİBİ KESKİN
Huawei, Ascend P6’da ciddi bir tasarım başarısına imza atmış. 6,18 mm kalınlığa inebilmek için telefonun anakartının yapısı değiştirilmiş ve arka kapağın yalnızca ve yalnızca 0,3 mm kalınlıktaa olması sağlanmış. Bu değerin günümüz akıllı telefonlarında yaklaşık 1 mm seviyesinde olduğu düşünüldüğünde Huawei mühendislerinin gayretini takdir etmek gerek.

Tamamı metal kasa görünüm itibarıyla iPhone 4/4S ve iPhone 5’in bir melezi gibi duruyor. Telefonun siyah, beyaz ve pembe olmak üzere üç farklı rengi bulunuyor. İlk aşamada yalnızca siyah ve beyaz renkler Türkiye’de satışa sunulacak ilerleyen dönemde, gelen talebe göre pembe renkli model de kullanıcılarla buluşacak.

Telefonun fırçalanmış metal çerçevesinin sağ tarafında iğneyle açılan iki kapak var. Bunlardan biri SIM kart bir diğeri ise microSD hafıza kartları için. Onların hemen üstünde de ses ve güç düğmeleri yer alıyor. Üst kısımda yalnızca micro-USB bağlantısı yer alıyor. Sol alt kısımda ise ilk bakışta deklanşör düğmesi olduğunu düşündüğümüz ve ne olduğunu anlamak için biraz zaman harcamak zorunda kaldığımız değişik bir parça daha var. Parça diyoruz çünkü bahsettiğimiz şey bir düğme değil; kulaklık girişini kapatan, ucu iğneli minik bir metal aparat. Hem kullanmadığınız zamanlarda kulaklık girişini kapatması hem de SIM ve microSD kartınızı çıkarmanız gerektiğinde iğne olarak kullanılabiliyor olmasıyla oldukça faydalı. Alt kısmı kıvrımlı bir formda olan telefonun hoparlörü sol arka tarafta.

Ascend P6 incecik gövdesinde 4,7 inç büyüklüğünde ve 1280×720 piksel çözünürlüğünde bir ekrana ev sahipliği yapıyor. 312 ppi piksel yoğunluğu değerine sahip ekranın paneli IPS. Ekranın parlaklığı fazlasıyla tatmin edici, renk doğruluğu ve keskinliği çok çok iyi.