reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P20 incelemesi

01 Temmuz 2018

LEICA KAMERALAR

Gelelim cihazın asıl alametifarikasına. Bildiğiniz gibi P20 Pro’da olduğu gibi P20 de Leica lenslerle geliyor. Ancak cihaz Pro modelinden farklı olarak çift arka kameraya sahip. f/1.8 diyafram açıklığında 12 MP RGB kamera ve f/1.6 diyafram açıklığında 20 MP monochrome arka kamerayla gelen cihaz Leica tecrübesini yansıtıyor. Özellikle gün ışığında çok başarılı kareler çekebileceğiniz cihaz, düşük ışıkta ortalamanın üzerinde diyebiliriz. Tabii ana Fotoğraf modunda arka kamera yapay zeka özelliğini de kullanıyor. Yapay zeka özelliği fotoğraf kadrajında ne olduğunu anlayarak ayarları ona göre otomatik yapıyor. Örneğin bir yemek fotoğrafı mı çekeceksiniz, kamera bunu anlayarak değerlerini hızla ayarlıyor. Yeşilliği bol bir alanı ya da bir insanı ayırt edebiliyor. Yine hızla buna göre ayarlar yapılıyor. Sadece insan algıladığında otomatik Portre moduna geçişte biraz yavaş olduğunu düşündük. Onun dışında genellikle kadrajımızda neler olduğunu tanımakta zorlanmadı. Portre modunda bokeh efekti verdiğini söyleyelim. Tabii sadece nesne çektiğimiz durumlarda yapay zeka tam olarak kareyi çözemedi ve otomatik ayarlar sabit kaldı.


Bunun dışında arka kamerada ayrıca bir Portre modu bulunuyor. Bu modda iPhone X’da olduğu gibi ışıklandırma ayarları yapabiliyorsunuz. Ancak sunulan ışıklandırma seçenekleri iPhone X’daki kadar iyi değil ne yazık ki. Biz en çok Yumuşak Işıklandırma seçeneğini beğendik. Bokeh efektini kapatıp açabileceğiniz Portre moduyla etkileyici kareler çekmek mümkün. Cihazda ayrıca 3D panorama diye normal panoramanın dışında ilgi çekici bir mod daha bulunuyor. Bu modda çektiklerinizi cihazın ekranından, ekranı hareket ettirerek görebiliyorsunuz. Gerçek bir 3D etkisi yaratıyor böylelikle. Bu modu da çok sevdik. Ayrıca P20 960 fps’de yavaş çekim yapabiliyor. Ancak yavaş çekim kullanımı hayli zor. Çektiğiniz anda devreye giren mod, o anı yakalıyor. Tam istenen kareyi yakalamak için defalarca çekim yapmanız gerekebilir. Bu konuda şimdiye kadar gördüğümüz en başarılı yavaş çekim yönteminin Samsung Galaxy S9+’ta yer aldığını belirtelim. HDR, belge taraması gibi çekim modları da bulunan cihazın 4K videolar çektiğini de ekleyelim.


24 megapiksel çözünürlük sunan ön kamera ile çok keyifli selfieler çekmek mümkün. Portre modunda bokeh efekti de açıkken cihaz yüksek performans sunuyor. Fotoğraf çektikten sonra sunduğu gelişmiş düzenleme seçenekleri ise neredeyse ek bir uygulamayı aratmayacak cinsten diyebiliriz. Ten renginden yüz hatlarınızın genişliğine kadar her detayı P20’de dahili olarak bulunan düzenleme ekranından ayarlayabiliyorsunuz. Bu açıdan başarılı bir fotoğraf sonrası düzenleme imkanı tanıyor.

P20, amiral gemisi savaşında 5 bin bandı ve üzerine çıkmadan ancak amiral gemisi fiyat aralığını da koruyarak yeni bir alternatif sunuyor. Gün sonunda genel olarak baktığımızda cihazın başarılı bir model olduğunu söyleyebiliriz.