reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P9 lite 2017 incelemesi

AKICI DENEYİM

Huawei tarafından geliştirilen 8 çekirdekli Kirin 655 işlemciden güç alan cihaz, performans konusunda da beklentileri karşılıyor. 8 çekirdeğin 4 tanesi 2,1 GHz hızında çalışıyor ve yüksek performans gereken durumlarda kullanılıyor. Diğer 4 çekirdek ise 1,7 GHz saat hızıyla pil tasarrufu yapmayı sağlıyor. Bu işlemciye eşlik eden 3 GB RAM ile birlikte uygulamalar hızlıca açılabiliyor ve yüksek performans gerektiren oyunlar da rahatlıkla oynanıyor. 16 GB depolama alanı bulunan cihazın alanının microSD kart aracılığıyla 128 GB’a yükseltilebildiğini de belirtmek gerekiyor. Cihazın performansıyla ilgili olarak benchmarkta bazı testler gerçekleştirdik. Telefon AnTuTu’da yapılan testte 56.356 puana ulaşmayı başardı. Geekbench işlemci testinde ise tek çekirdekte 772 ve çok çekirdekte 3.056 puanı gördü.

Cihazın oyunun performansını test edebilmek için cihazı zorlayacak oyunlar oynadık. Yaptığımız testlerde oyunların akıcı bir şekilde oynanabildiğini ve oynanışı etkileyecek düzeyde fps düşüşleri yaşanmadığını gördük. Her cihaz gibi yük altında biraz ısınan Huawei P9 lite 2017, buna rağmen oyun sırasında herhangi bir rahatsızlık yaratmıyor.


5,2 inç boyutunda Full HD ekrana sahip olan telefonun ekranı oldukça kaliteli bir görüntü sunuyor. Canlı renkler vadeden ekran, özellikle yüksek parlaklık seviyelerinde kendisini net bir şekilde gösteriyor. Çok düşük parlaklık değerlerine kadar inilebilmesi, kullanım süresinin önemli olduğu zamanlarda işe yarayabiliyor. Ekranın dokunmatik hassasiyetinin de başarılı olduğunu söylememiz gerek.

Performans alanında beklentileri karşılayan cihaz, diğer alanlarda da başarılı işler çıkarıyor. Bunlardan biri de parmak izi okuyucusu. Yenilenmiş parmak izi okuyucu sayesinde cihazın kilidi yalnızca 0,3 saniyede açılabiliyor. Ayrıca sadece kilit açmak için değil; bildirim çubuğunu indirmek, fotoğraf çekmek ve galeride fotoğraflar arasında gezinmek gibi eylemler için de parmak izi okuyucu kullanılabiliyor. Huawei’nin önceki cihazlarda olduğu gibi Huawei P9 lite 2017’nin parmak izi okuyucusunda da iyi bir iş çıkardığını rahatlıkla söyleyebiliriz.