reklamı kapat

POPÜLER

Sanat ve performansı bir araya getiren elektrikli motosiklet konsepti: Essence E-Raw 3.1

Şimdilik küçük bir marka olan Essence, geliştirdikleri konsept modelleriyle birlikte elektrikli motosiklet liginde adını çok daha sık duyacağımız üreticilerden olabilir.

Markaların tanıtımını gerçekleştirdiği hemen her elektrikli otomobil modelinde en az bir kez “elektrik motoruna geçiş süreci” ifadesini duyuyoruz. Son iki yılda hızla örnekleri artan bu sürecin aynısını motosiklet dünyası için de artık daha sık şekilde duymaya başladık. Bu süreçte motor teknolojilerinin yanı sıra tasarımlarda da çok daha yenilikçi ve fütüristik hatlarla karşımıza çıkıyor. BMW Motorrad VISION NEXT 100 formunda karşımıza çıkan elektrikli motosiklet tasarımları ipuçlarını barındırsa da gelecekte motosikletin de sanatsal yönünü göstermeye devam edecek olan markaların olacağını da madalyonun diğer yüzündeki projelerle görebiliyoruz. Fransa merkezli Essence‘in karşımıza çıkardığı E-Raw 3.1 modeli bahsettiğimiz “sanat” faktörünün güzel örneklerinden.


Motosikleti rakiplerinden ayıran özellik şüphesiz tamamen ahşaptan oluşan konsolu. Tek parça halinde olan bu bölümde sürücünün doğru pozisyonda rahatlıkla oturabileceği bölüm de gözümüzden kaçmıyor elbette. Tasarımının yanında teknik detaylarıyla da oldukça dikkat çekici olan konsept 10.1 kWh‘lık bataryasıyla tek seferde 185 kilometre menzil vadediyor. Motosikletin bataryasının hızlı şarj desteği ile 30 dakikada tamamen dolu hale gelebilmesi de ayrı bir pozitiflik elbette. 152 Nm tork değeri olduğu açıklanan model saatte maksimum 155 kilometre hıza ulaşabilirken 0’dan 100’e sadece 3,5 saniyede çıkabiliyor. Şu anlık konsept versiyonuyla karşımızda duran E-Raw 3.1’den 10 adet üretmeyi planlayan Essence ekibi model için yaklaşık 60 bin dolarlık etiket fiyatıyla kullanıcıların karşısına çıkmayı planlıyor.