reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei tarafından açıklanan önemli başarı

ABD ambargosu altındaki dev teknoloji firması Huawei, kısa süre önce 2019 ile alakalı önemli bir başarının haberini verdi. İşte o detaylar;

Kısa süre önce Huawei 2019 yılına ait faaliyet raporuna ilişkin verileri şirketin dönüşümlü CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Eric Xu sözcülüğünde açıkladı. Buna göre Şirketin 2019’daki küresel satış geliri yıllık yüzde 19,1’lik artışla tam 123 milyar dolar, net karı ise 9 milyar dolara ulaştı. Şirketin operasyon kaynaklı nakit akışı ise yıllık yüzde 22,4 oranındaki artışla 13,1 milyar doları aştı denildi. Huawei, uzun vadeli ve sürdürülebilir araştırma yatırımlarının bir parçası olarak 2019 gelirinin yüzde 15,5’ini Ar-Ge’ye yatırdıklarını da paylaşıyor. Şirketin son 10 yıl içindeki toplam Ar-Ge yatırımının ise 84 milyar dolardan fazla olduğu belirtiliyor. Bu da Huawei’nin pazardaki hızlı yükselişinin arkasında en büyük etkenler arasında yer alıyor. Firma yeni teknolojilere çok büyük bütçeler ayırıyor.

Firma biliyorsunuz sadece akıllı telefon tarafında yer almıyor. GSM operatörlerine hizmet sunan Huawei Carrier İş Birimi’nin de 2019 yılında 5G ağlarının ticari olarak kullanılmasına öncülük ettiği aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla 40 milyondan fazla kişiye mobil internet erişimi sağlayan bu hizmet ve sunulan birçok yenilikle beraber, 2019’da Huawei’nin bu iş biriminden edilen satış geliri, yıllık yüzde 3,8’lik artışla 42,5 milyar dolara kadar ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei için esas önemli yıl 2020

Konu hakkında 2019’un şirket için olağan dışı bir yıl olduğunu söyleyen Eric Xu, yaptığı değerlendirmede; “Karşı karşıya kaldığımız birçok dış kaynaklı baskıya rağmen, işimiz ve müşterilerimiz için değer yaratmaya odaklandık. Tüm dünyadaki iş ortaklarımızın güvenini kaybetmemek için üstün bir çaba sarf ettik. Sonuç olarak, işimizde herhangi bir kayıp yaşamadık ve emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Aynı zamanda gelecekte koşulların daha da zorlaşacağını ifade eden Xu; “Ürün ve hizmetlerimizin rekabetçi gücünü artırmaya, açık inovasyonu teşvik etmeye, müşterilerimiz ve genel olarak tüm toplum için daha fazla değer yaratmaya devam etmeliyiz. Endüstrilerin dijital ve akıllı dönüşümü ile sunulan tarihi fırsatları yakalamanın tek yolu, uzun vadede bu güçlü büyümeyi devam ettirebilmektir” açıklamasında bulundu.

İlgili Video