reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Ioniq 5

Hyundai Ioniq 5 teknik verileri sızdı; heyecan verici rakamlar ortalığı karıştıracak

Tanıtım süreci için geri sayımın devam ettiği Hyundai Ioniq 5, markanın Avusturya departmanı tarafından yanlışlıkla servis edilen özellikleriyle gündemde.

Elektrikli otomobil pazarının özellikle son birkaç yıldaki inanılmaz ivmelenme süreci, markaların üretim ve model planlamalarının odak noktalarını da tamamen bu yöne çevirdi. Kısa sürede kendi içerisinde rekabetin dahi oluşacağı araçları karşımıza çıkartan adımlar, üreticilerin kendi içlerinde özel model ailesi yaratma gibi maddeleri de içeriyor. Mercedes cephesinde EQ, Volkswagen cephesinde ID gibi örneklerle hayat bulan bu planlamaların Hyundai kanadındaki karşılığı ise Ioniq olacak. Bir süredir seri üretim versiyonu için yavaş yavaş vitesin artırıldığı model, tanıtımı öncesi kaza eseri resmi kaynaklar tarafından paylaşıldığı söylenen teknik özellikleriyle gündeme oturdu. Hyundai Ioniq 5 için markanın Avusturya departmanının sitesi üzerinden ön sipariş amacıyla paylaşıldığını gördüğümüz rakamlarda, depozito bedeli de dahil olmak üzere pek çok önemli rakamsal veriler yer alıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Ioniq 5 için “yanlışlıkla” paylaşılan rakamlar

Kısa sürede dış basında da büyük yankı bulan detaylarda, aracın First Edition olarak isimlendirilen ilk üretim örneği için veriler yer alıyor. Buna göre versiyon 313 beygirlik güç değeriyle 0’dan 100’e hızlanmasını 5,2 saniyede tamamlayabilecek bir performansa sahip olacak. Detaylarda araç için WLTP şartlarında gerçekleştirilen testlerin ardından elde edilen menzil değerininse 450 kilometre olacağını da görüyoruz. Katalogların üst kısımlarında yer alacak bu verilerden daha çok dikkat çekmesi gerekense hızlı şarj desteği. Porsche Taycan’dan da anımsadığımız 800V hızlı şarj mimarisini desteklediğini gördüğümüz Ioniq 5, bu sayede yüzde 20 batarya seviyesinden yüzde 80’e sadece 15 dakikada getirilebilecek. Aracın seri üretim versiyonunun üzerinde  güneş panellerinin de konumlandırılacak olması sürpriz detaylar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Resmi site kaynaklı olduğu söylenen detayların son kısmında ise ebatsal veriler karşımıza çıkıyor. Bu detaylara göre Ioniq 5; 4.640 milimetre uzunluk, 1.890 milimetre genişlik, 1.600 milimetre yükseklik ve 3.000 milimetre aks mesafesine sahip olacak. İlk 150 adetlik üretimi kapsayacak olan First Edition versiyonlarının ardından, Ioniq 5 için rakamsal verilerin versiyonlara göre değişeceğini de belirtmek gerekiyor. Resmi kaynaklarda depozito bedelinin 1.000 euro olarak verildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Bu noktada maksimum menzilin 550 kilometreye kadar esneme payı olacak. Hyundai’nin ’45’ EV konseptini baz alarak üretime taşıyacağı IONIQ 5, kısa süre önce tanıtımı yapılan E-GMP (Electric-Global Modular Platform) ile üretilecek ilk otomobil olma özelliğini taşıyor.

İlgili video

Makyajlı Kona tanıtım filmi

Not: Haberde “45 EV” konseptinin fotoğrafları kullanışmıştır.