reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Ioniq 6

Hyundai Ioniq 6 için çalışmalar sona erdi; işte modelden beklentiler

Prophecy projesinin seri üretime taşınmış dinamiklerini taşıyacak Hyundai Ioniq 6, konsepte göre önemli geliştirmelere sahip olacak.

Geçtiğimiz süreçte hibrit ve elektrikli model grubunda kullandığı “Ioniq” rozetini, yeni dönemde elektrik çerçevesinde alt markaya çeviren Hyundai son yıllarda öne çıkan işler yapmaya devam ediyor. Ailenin ilk modeli Ioniq 5 ile gerek tasarım gerekse teknik nitelik bazında taşları yerinden oynatmayı başaran Güney Koreli üretici, aileye ikinci modeli eklemek için artık hazır. 2020 yılında konsept olarak lanse edilen Prophecy modelini Ioniq 6 ismiyle seri üretime taşıması beklenen marka içerisinden projeyele ilgili resmi açıklama geldi. Tasarım Şefi SangYup Lee, Hyundai Ioniq 6 için çalışmaların tamamlandığını doğrularken tanıtımın önümüzdeki birkaç ay içerisinde gerçekleşeceğini ifade etti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Ioniq 6 için markadan ilk mesajlar

Araçla ilgili şimdilik çok fazla detay vermeyen Lee, tasarım ve ebatlarla ilgili ipuçlarını paylaştı. Lee açıklamalarında; “Ioniq 6, Prophecy konseptinin ruhu ve izlerini taşıyor. Aracı son kullanıcıya ulaşacak dinamiklerinde biraz daha uzun olarak planladık. Bunun temel sebebiyse altyapı. Tasarım sırasında iç yaşam alanını maksimum verimlilikte tutmak önceliğimiz oldu. Bununla birlikte aerodinamik olarak dış tarafta da pek çok geliştirme söz konusu. Üzerinde uzun zamndır çalıştığımız bir model.” şeklinde konuştu. Ioniq 5’te de kullanılan E-GMP platformu üzerine geliştirilen Ioniq 6’nın tek ve çift elektrik motorlu versiyonlara sahip olması büyük oranda netleşti. Batarya tarafında 77,4 kWh’lik ünitenin zirve konumlanacağını da güncel ürün gamına bakarak söylemek mümkün ki bu da 483 kilometre civarında menzil anlamına geliyor. Ioniq 6 için Kia EV6 da teknik olarak baz alınabilecek isimlerden birisi olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video