reklamı kapat

POPÜLER

Idaho’nun caddelerini solar panellerle kaplayan çılgın proje [Video]

ABD’nin Idaho eyaletinde yaşayan Julie ve Scott Brusaw çiftinin, şehrin caddelerini solar panellerle kaplamayı hedefleyen son derece iddialı projesi Indiegogo üzerinde açılan bir kapmanyayla tam 1 milyonun üzerinde bir kaynak topladı. Solar Roadways bu dikkat çekici tasarım artık bir prototip olmaktan çıkıp, bütün teknoloji projeleri için tehlikeli bir safha olan üretim aşamasına geçiyor. Projenin etkileyici bir hayalgücü içerdiğine şüphe yok, fakat işin lojistik kısmı, yani bütün bu hayallerin gerçeğe dönüşmesi düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir.

Brusaw çifti elbette sadece birer hayalperestten ibaret değiller. Scott Brusaw‘ın elektrik mühendisliği geçmişi var ve söz konusu proje de ABD’nin Federal Karayolları Yönetimi’nin desteğini almış durumda. Üstelik ortada bir de 125 ton ağırlığındaki tırları taşıyacak kadar sağlam solar paneller, mikroişlemciler ve cam dokulu LED’ler kullanılarak oluşturulan bir prototip de var.

solar panel

Fakat yine de bu prototipi daha geniş bir alana uygulamak için aşılması gereken birçok engel de mevcut. Bunlardan en büyüğü maliyet. Yapılan hesaplamalara göre 75.109 kilometrekarelik bir yol yüzeyini kaplamak için kabaca 5,6 milyar panel gerekiyor ve bu da 56 trilyon tutarında bir fatura demek.

Julie ve Scott Brusaw, bu rakamlar karşısında Indiegogo kampanyasından elde edilen 1 milyon doları tam olarak nasıl kullanacağı konusunda kararsız. Projenin kapsamı açısından bazı değişiklikler yaparak nihayetinde üretim aşamasına geçmeyi hedefleyen çift mümkün olduğu kadar kısa bir sürede bu panelleri insanların kullanımına açmayı hedefliyor.

Yolların nasıl temiz tutulacağı, yoldaki panellerin etkililiğinin nasıl artırılacağı, güneş enerjisinin nasıl depolanacağı, daha uzaktaki yollara şebekeden nasıl elektrik sağlanacağı ve cam yüzeyin yeterince dayanıp dayanmayacağı gibi meseleler projenin uygulanması için aşılması gereken teknik sorunlar. Yeterince maddi kaynak bulunması dahilinde bunlar üstesinden gelinebilecek zorluklar gibi gözükse de, bütün bunların hiç de azımsanmayacak kadar yüksek bir fiyat ödenmesine değip değmeyeceği ise yine de bir soru işareti olarak duruyor.

VİDEO

YORUMLAR