reklamı kapat

POPÜLER

Hindistan, dünyanın su üstündeki en büyük güneş panelini kuracak

Dünyadaki enerji kaynakları tükenirken su ve rüzgar enerjisine yönelik yatırımlar da giderek artıyor. Ancak güneş enerjisini toplamayı sağlayan solar çiftliklerin kayda değer miktarda enerji üretebilmesi için bol güneş ışığı ve fotovoltaik panellere ek olarak büyük arazilere ihtiyaç var. Özellikle nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu, arazilerin de dolayısıyla yetersiz geldiği Hindistan gibi ülkelerde, solar çiftlik kurulmak istendiğinde uygun arazi bulmak sıkıntı haline geliyor. Hindistan da bu sorunun üstesinden gelmek için, yukarıda fotoğrafı görülen ve Japonya’da yer alan yüzen solar çifliklerden inşa etmeye karar vermiş.

Su üstüne kurulması nedeniyle arazi masraflarından büyük tasarruf sağlayan, ayrıca sıcaklığın yüksek olduğu aylarda buharlaşmayı önleyen solar çiftlik için öncelikle güneybatı Hindistan’da pilot proje başlatılacak. Bu yıl içinde bir göl üzerinde kurulacak ufak solar çiftliğin yaklaşık 12 kilowatt enerji üretmesi bekleniyor.

Tabii dünyadaki tüm okyanusları güneş panelleriyle kaplamak mümkün değil ancak dünya yüzeyinin yüzde 80’i su olduğuna göre çiftlik inşa edilecek epey alan var demektir.

İLGİLİ HABERLER