reklamı kapat

POPÜLER

Tesla CEO’sundan Nikola Tesla’ya 1 milyon dolarlık doğum günü hediyesi

Tesla Motors‘ın CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz ay Tesla patentlerini ortak kullanıma açtığını duyurarak hayranlık uyandırmıştı. Şimdi de Musk’ın, elektronik otomobil firmasına adını veren Nikola Tesla için yapılacak müzeye 1 milyon dolarlık bağış yaptığı öğrenildi. İnternet karikatüristi The Oatmeal‘ın, asıl adıyla Matthew Inman’ın kendi blogu üzerinden yaptığı duyuruya göre, Musk müzeye bağış yapmakla kalmayıp müzenin park alanına bir otomobil şarj istasyonu yerleştirme sözü de verdi.

nikola-tesla
Musk’ın cömert katkısı The Oatmeal’ın “Let’s Build a Goddamn Tesla Museum” (Tesla Müzesi İnşa Edelim) projesine büyük destek sağlayacak. İnternetin ünlü karikatüristi The Oatmeal, 2012’de Nikola Tesla’nın eski laboratuvarını müzeye çevirmek için Indiegogo’da bir kampanya başlatmıştı. 1,5 milyon dolara yakın fon toplayan projeye New York eyaleti de 850 bin dolarlık katkı sözü vermişti. Ancak Sırp kökenli ünlü mucidi onurlandıracak tam teşekküllü bu müzenin inşası için bundan çok daha fazla katkı toplanması gerekiyor.

tesla
Mayıs ayında Model S için esprili bir inceleme yayınlayan The Oatmeal’a Elon Musk’tan maddi yardım sözü gelmişti. Nikola Tesla’nın 158. doğum gününde gelen katkı tek başına yeterli gelmeyecek olsa da, Musk örneğini diğer girişimcilerin de takip edeceğini umuyoruz.