reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 Pro

İddia: iPhone 14 Pro modelleriyle “USB 3.0 Lightning” gelebilir

Apple’ın yaz sonunda karşımıza çıkaracağı iPhone 14 Pro modelleri için bu sefer bağlantı odaklı bir bilgi gündeme geldi.

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza hemen hemen kesin olarak 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı iPhone 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. Telefonlardan 14 Pro ve 14 Pro Max, isimsiz bir kaynağın verdiği doğruluk şüphesi bulunan bir bilgiye göre yine USB 3.0 olarak geçen Lightning portuna sahip olacak. Uzun süredir bir türlü hayatımızdan çıkmayan Lightning portu, normalde USB2.0 hızında aktarım yapıyor ancak iddia edildiği kadarıyla bunu portu değiştirmeden artırmak mümkün. Apple mühendisleri ortaya atılan şüpheli iddiaya göre 14 Pro ve 14 Pro Max ile beraber Lightning portunu 3.0 seviyesine çıkaracak. Bu sayede 480 Mbps seviyesindeki aktarım hızı, 5 Gbps seviyesine kadar yükseltilecek. Bu iddianın arkası doldurulamıyor ancak böyle bir değişiklik eğer yapılabiliyorsa birçok kişiyi memnun edecektir.

Evet, kullanıcıları esas olarak iPhone tarafında USB-C’ye geçilmesi mutlu edecek ancak bir şekilde hız artırılır ise bu bile büyük fark yaratacaktır. Çünkü mevcut Lightning portu ile 4K ProRes videoları aktarmak inanılmaz uzun süre alıyor ve bu çok eleştiriliyor. Apple’ın bu eleştirileri artık iPhone 14 Pro modelleri ile almaması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın halen USB-C’ye geçmek yerine iPhone’lardan şarj / veri portunu tamamen kaldıracağı düşünülüyor. Diğer ürünlerini UBS-C’ye geçiren ancak bunu iPhone tarafında inatla yapmayan firma, bu konudaki kararlı yapısından dolayı başka planlar içerisinde gibi görünüyor.

iPhone 14 Pro serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display