reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 LOG Tasarım

iPhone dünyası için USB-C net olarak masada yer alıyor

Teknoloji devi Apple, iPhone dünyasında halen Lightning portu kullanmaya devam ediyor ancak değişim planları da yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde konuşan Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2023 yılında gelecek iPhone 15 ailesiyle beraber USB-C’ye geçiş yapacağını iddia etmişti. Bugün konuşan bir başka Apple analisti Mark Gurman da Apple’ın kesin olarak iPhone’lar için USB-C testleri yaptığını belirtti. Gurman, bu adım için Kuo gibi 2023 yılına işaret ediyor yani 2022 yılı da Lightning portu ile geçiliyor. Apple’ın daha önce de söylediğimiz gibi bu konudaki inadı çok uzun zamandır sürüyor ve genel olarak çok tepki çekiyor. Lightning hem kişilerin özel bir kablo daha kullanmasını gerektiriyor, hem de düşük aktarım hızları getiriyor. Bu yüzden USB-C’ye geçilmesi uzun zamandır hemen herkes tarafından yüksek sesle talep ediliyor. Buna ek olarak Avrupa Birliği de USB-C konusunda Apple’a baskı yapıyor. Yapılan çalışmalar ile Avrupa’daki tüm elektronik ürünlerin standart olarak USB-C portuna sahip olması isteniyor.

Peki bu yıl bitmeden Apple’dan hangi yeni iPhone’lar gelecek? Apple, eylül ayındaki etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri ile çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Apple’ın 14 Pro ve 14 Pro Max ile beraber Lightning portunun hızını artırabileceği de iddia ediliyor. Bu halen tam olarak kesin değil ancak firmadan böyle güzel bir adım gelebilir.

iPhone modelleri bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle