reklamı kapat

POPÜLER

Audi

İddialar çok ciddi; eski Audi CEO’su Rupert Stadler hakkında suç duyurusu

31 Temmuz 2019

Doğrudan Münih Savcısı tarafından yapılan suç duyurusu içerisinde eski Audi CEO’su Rupert Stadler ve diğer birkaç önemli ismi zorlayacak iddialar var.

Volkswagen grubu içerisindeki dizel skandalı sürecindenden etkilenen isimlerden birisi olan Audi, sürecin sancılarını hala çekmeye devam ediyor. Münih Cumhuriyet Savcısı, eski Audi patronu Rupert Stadler aleyhine skandalla ilgili konuların da içerisinde bulunduğu sebeplerden resmen suç duyurusunda bulundu. Stadler ve diğer üç Audi yetkilisi için var olan diğer iddialar da oldukça dikkat çekici. Yargılama sürecinde bu dört isim dolandırıcılık, yolsuzluk ve belgede sahtecilik gibi nitelikli suçlamalarla yüzleşmek zorunda kalacak. Stadler’in şirketin yönetim kurulu tarafından bir süre önce izne çıkarılmış olması da, marka içerisindeki durumu iyice soru işaretli hale getiriyor.


Audi ve Rupert Stadler süreci kısa sürede yargıya taşındı

Geçtiğimiz yıl emisyon skandalı sebebiyle göz altına alınmasıyla da gündeme gelen Stadler için süreç artık çok daha zorlu olacak gibi görünüyor. Nitekim Münih Başsavcılığı’nın yaklaşık bir hafta öncesinde soruşturmanın başlangıcını yapmış olması oldukça kritik bir detay. Bu kadar kısa süre içerisinde elde edilen veriler ışığında, sürecin doğrudan suç duyurusuna dönüşebilmesi de dikkat çeken noktalar arasında. Her iki şüpheliye “yolsuzluk ve belgede sahtecilik” suçlamaları yönelten savcılık, iki yöneticinin egzoz sistemi manipüle edilmiş dizel motorlu araçları Avrupa’da sattıklarını iddia ediyor. Yine kısa süre önce Stadler ve adı açıklanmayan diğer yönetim kurulu üyesinin evlerinde polis tarafından arama yapıldığını da kaynaklarda görmek mümkün. Dizel skandalının patlak vermesinden bu yana gerek maddi gerekse imaj yönünden ciddi zarar gören Volkswagen grubunun sürece olan yaklaşımını da hep beraber göreceğiz.