reklamı kapat

POPÜLER

dota2team

IeSF’in Hearthstone turnuvası kadın oyunculara kapıları kapattı [Güncellendi]

Oyun oynamak herhangi bir cinse özel bir durum olmamasına karşın, erkek oyuncu ve kadın oyuncu gibi bir ayrım içinden sıyrılıp sadece “oyuncu” olamıyoruz. Bunun sorumlusu oyun yapımcıları mı, turnuva organizatörleri mi yoksa bizzat oyuncular mı kestirmek çok zor. Ancak hayatın her alanında olduğu gibi keyif almamız gereken bir alanda da ayrımcılığın sınırlarını zorlamayı başarıyoruz.

Ülkemizde belki yeni yeni popüler olan e-spor turnuvaları tam gaz devam eder, karma takımların tercih edilmiyor olması kafaları kurcalarken; kadın takımlar, erkek takımlar gibi ayrımlar hala yapılıyor ve biz de neden beraber oynayamıyoruz sorusunu düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Ancak durum ne bizim ülkemizle sınırlı ne de göründüğü kadar hafif.

Finlandiya e-spor Federasyonunun gerçekleştireceği Hearthstone turnuvasının sadece erkek oyuncuları kabul ettiğini duyduğunuzda belki ne demek istediğimiz konusunda bir fikriniz oluşur. Federasyon oldukça net, kadın oyuncuları kabul edemiyorlar, çünkü turnuva birincisi Güney Kore’deki International e-Sports Federasyonu (IeSF) turnuvasına yollanacak ve IeSF‘in Hearthstone turnuvası kadın oyunculara açık değil. Yani Finlandiya’da bir kadın oyuncu turnuvayı kazanırsa Güney Kore’ye gidemeyeceği için turnuva “erkek oyunculara” özel.

IeSF’in turnuva listeleri de ayrıca absürd. Kadınlar yalnızca Starcraft 2, Tekken Tag Tournament 2 turnuvalarına katılırken erkekler de sadece Dota 2, Starcraft 2, Hearthstone, Ultra Street Fighter IV turnuvalarına katılabiliyor. Yani IeSF’e göre Dota 2, Hearthstone ve Ultra Street Fighter IV kadınlara göre oyunlar değil. Starcraft 2 ise gayet unisex bir oyun.

Sadece oyuncu olduğumuz ve cinsel kimliklerimizi bir kenara bırakarak eğleneceğimiz turnuvalar yapılır mı bilinmez ancak bu tarz ayrımların can sıkıcı olduğunu bir gerçek.

GÜNCELLEME: IeSF bugün yaptığı açıklamada erkeklere özel olan turnuvayı herkese açık yaparak kadın oyuncuları da diğer oyunlara dahil etti. Kadınlara özel yapılan turnuva ise aynı isimle ne nitelikle turnuva programında yer alıyor.

Görselde Dota 2 takımı PMS Asterisk kullanılmıştır.