reklamı kapat

POPÜLER

nexus 9 ifixit

iFixit, Nexus 9’u da parçalara ayırdı

HTC‘nin uzun zamandır merakla beklenen tableti Nexus 9 ilk sahiplerine ulaşmaya başladı bile. Cihazların içini açarak tüm parçaları inceleyen ve tamir edilebilirlik konusunda rapor hazırlayan iFixit ise hiç zaman kaybetmeden, Nexus 9’un kapağını araladı ve tabletle ilgili detayları paylaştı.

Diğer tabletlerden de alıştığımız üzere kapak  açıldığında, dev piller bizleri karşılıyor. 6,700 mAh olan pillerin kasaya çok sağlam bir şekilde yapıştırıldığı belirtiliyor. Donanım kısmına geldiğimizde ise Nvidia Tegra K1 SoC 64 bit işlemci, Elpida/Micron tarafından üretilen 2 GB RAM ve 16 GB’lık Samsung bellek bulunuyor.

Tablet içerisinde bulunan hoparlörün çok yüksek ses sunmadığı verilen diğer önemli bilgiler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra sensör ve portlara giden birçok kablonun olduğu ve cihazın bir köşesinde titreşim sağlayan parçanın bulunduğu dile getiriliyor.

Ekranın, tıpkı pilde olduğu gibi kasaya çok güçlü bir biçimde yapıştırıldığını belirten iFixit, bu nedenle kırılan ekranların değişiminin zor olduğunu söylüyor. Sonuç olarak on üzerinden üç puan alan Nexus 9’un  içerisinde çok ince kablolar olduğu ve fazla yapıştırıcı kullanıldığı için tamirinin çok zor olduğu belirtiliyor.

Fakat diğer tabletlerle karşılaştırıldığında, Nexus 9’un çok da kötü bir skor aldığını söyleyemeyiz. Daha önce yine iFixit tarafından incelenen iPad Air 2 ve iPad Mini 3’ün çok daha düşük sonuçlar aldığını unutmamakta fayda var.  Diğer taraftan, Microsoft Surface Pro 3 ise tamiri en zor cihazlardan biri olarak değerlendirilmişti.

 

YORUMLAR