reklamı kapat

POPÜLER

İki ve dört tekerlek üzerinde dünya şampiyonu olan tek pilot: John Surtees [Video]

17 Mart 2017

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden efsane pilot John Surtees’in anısına..

Michael Schumacher, Ayrton Senna, Alain Prost, Colin McRae, Sebastian Loeb, Giacomo Agostini, Valentino Rossi… Otomobil ve motosiklet dünyasında motor sporları bazında örnek sayısını rahatlıkla artırabileceğimiz sayısız pilot, tarih sahnesine adını altın harflerle yazdırdı. Yukarıda da sizlerle paylaştığımız isimlerin kimisi iki tekerlek kimisi dört tekerlek üzerinde branşlarının en önemli sürücüleri. 11 Ocak 1934 yılında İngiltere‘nin küçük bir kasabasında dünyaya gelen John Surtees‘i tüm bu efsanelerden ayıran ve dünya üzerinde tek yapan özelliği motosiklet ve otomobil sporlarında şampiyonluk kazanan tek pilot ünvanına sahip olması. Bu hikayede geçtiğimiz hafta içerisinde hayatını kaybeden Surtees’in kariyerindeki dönüm noktaları ve başarılarına kısa bir yolculuk yapacağız.

Kazanmanın keşfi: İki “teker”

John Surtees geçimini motosiklet satarak geçiren bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlerleyen süreçte motosiklet dükkanı olan babasının yanında zaman geçirmeye başlayan Surtees “kazanmak” kelimesinin anlamını ilk kez babasının motosikletinin yan sepetinde otururken keşfetti. Surtees’in ilk başarısı olarak nitelendirilebilecek bu yarış, yaşının küçük olduğunun ortaya çıkmasından ötürü ellerinden alındı. Aradan geçen zamanın ardından 15 yaşına gelen Surtees artık ilk motosiklet yarışına katılmak için hazırdı. Surtees 16 yaşına geldiğinde 1950 yılında motosiklet fabrikasında çırak olarak işe başlamış, 1951 yılında Thruxton pistinde elde ettiği birincilikle ilk kez manşetlerdeki yerini almıştı.


1955 yılına gelindiğinde Norton yarış ekibinin başkanı Joe Craig, Surtees’e ilk kez sponsor olan ve ondaki ışığı gören kişi olarak karşımıza çıkıyor. Sponsor olunan sezonu Silverstone ve Brands Hatch gibi pistlerde elde ettiği başarılarla iyi bir dereceyle bitiren Surtees, ikinci sezon Norton takımının maddi sıkıntılarından ötürü MV Agusta‘nın teklifini kabul ederek takım değişikliğine gider ve “Rüzgarın oğlu” lakabını almasını sağlayan başarılara da adım atmış olur. 1956 yılında 500cc kategorisinde dünya şampiyonu olan Surtees 57 sezonunu da üçüncü olarak tamamlar. En büyük rakipleri olan Gilera ve Guzzi’nin yarışlardan çekilmesiyle Surtees ve MV Agusta’nın 39 yarışta 32 galibiyet elde ettiği üç sezonluk süreç başlar. Surtees bu sürecin sonunda Senior TT ve Isle of Man TT yarışlarını kazanan ilk sürücü ünvanını elde eder.

+2: Dört “teker”

John Surtees 26 yaşına geldiğinde hikayesine iki tekerlek daha ekleyerek otomobil sınıfına geçerek devam eder. 1960 yılında motosikletten inen Surtees, Lotus ile birlikte yeteneklerini Formula 1 arenasına test etme imkanını yakalar. Surtees tıpkı motosiklet kariyerinde olduğu gibi kısa sürede etkileyici sonuçlar elde etmeye başlar. Sadece ikinci Formula 1 yarışında ikincilik elde etmeyi başaran İngiliz pilot çevredelerde büyük yankı uyandırır. 61 ve 62 sezonlarını farklı takımlarda geçiren Surtees kariyerinin dönüm noktasına 1963 yılında attığı imza ile giriş yapar.


63 sezonu için Scuderia Ferrari ile anlaşan Surtees, aradan geçen bir yılın ardından 1964 yılında Formula 1 dünya şampiyonluğunu ilan ederek iki ve dört teker üzerinde dünya şampiyonu olan tek kişi olarak tarihe geçmeyi başarır. 1965 sezonunu yarışların Kanada ayağında gerçekleştirdiği ciddi kaza ile geride bırakan pilot 1966 sezonuna Ferrari’nin yeni geliştirdiği otomobille dahil olur. O sezonda da çoğu kez podyuma çıkma başarısı gösteren Surtees, bir dönem 24 saatlik LeMans yarışları için adı geçse de geçirdiği kaza sonucu bedeninin bu denli fiziki dayanıklılık gerektiren bir yarışa hazır olmadığı gerekçesiyle yarışlara katılmamıştır. 66 sezonunu ikinci olarak tamamlayan pilotun bir sonraki durağı Honda olur. 1967 sezonunu Honda ile yer yer yaşadığı teknik sorunların etkisiyle dördüncü sırada tamamlayan Surtees, 1970 yılında Surtees Yarış Organizasyonu adını verdiği kendi yarış takımını kurar ve Formula 5000, Formula 2 ve Formula 1 yarışlarında dokuz sezon kariyerine devam eder.

Emeklilik?

John Surtees pilotluk kariyerinin ardından yarış organizasyonlarına olan bağlılığından hiç kopmadı. 1991 yılında bir oğlu olan Surtees için artık başka bir serüven başlamıştı. Tıpkı kendi babasının yanında tecrübe ettiği gibi oğlunun da bir yarış kazanmanın ne demek olduğunu hissetmesi gerekiyordu. Bu bahsettiğimiz durum oldu da aslında. Henry Surtees Formula 2‘de elde ettiği başarılarla babası gibi başarılı bir pilot olacağının ilk sinyallerini veriyordu. Henry’nin pilotluk ve John’un yetiştiricilik rolü 19 Temmuz 2009 günü bir anda tersine döndü. O güne kadar Renault ve BMW gibi takımlarla başarılar elde eden Henry, yarış sırasında geçirdiği kazada maalesef babası kadar şanslı değildi. Yaşanan trajik kaza sonucunda 18 yaşında hayatını kaybeden Henry’nin ardından onun adını yaşatmak adına Henry Surtees Vakfı‘nı kuran John, toplanan bağışlarla hava ambulanslarına destek oldu ve binlerce hayatın kurtarılmasına vesile oldu. Böylesine bir kariyeri, yarış tutkusunu ve yaşamı geride bırakan John Surtees 10 Mart 2017‘de 83 yaşında hayata gözlerini yumdu. Motor sporları tarihinin en iyi pilotlarından birisi olan Surtees’e saygıyla…

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“İki ve dört tekerlek üzerinde dünya şampiyonu olan tek pilot: John Surtees [Video]” için 3 cevap

  1. Saffet Ç. dedi ki:

    Ufak bir tarih hatası olmuş sanırım. 10 Mart 2017 gelecek bir tarih. Geçmiş zaman için kullanılamaz.

  2. Berkan Sever dedi ki:

    20 Mart 2017’deyiz.

  3. Saffet Ç. dedi ki:

    Benim kafa niye Kasım gibi algıladıysa. Pazartesi yoğunluğundan olsa gerek. Teşekkürler hatırlatma için 🙂