reklamı kapat

POPÜLER

İkinci nesil Mercedes-Benz CLA için önemli gelişme

25 Şubat 2019

CES 2019 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda lanse edilen ikinci nesil Mercedes-Benz  CLA modelinin üretimi, markanın Macaristan’taki tesisinde başladı.

Yeni CLA, Kecskemet şehrinde yer alan fabrikada yeni A-Serisi ve yakında tanıtılacak CLA Shooting Brake ile birlikte üretilecek. Otomobil tıpkı önceki nesilde olduğu gibi hatchback kardeşiyle aynı platformu paylaşıyor. İlk nesli 2013 yılında genç kitlelere yönelik olarak geliştirilen ve markaya yeni müşteriler kazandıran kompakt Mercedes, bugüne kadar 750.000 adetlik satışa ulaşarak büyük bir başarı elde etti. Coupe formlu sedan tasarımını kompakt sınıfa taşıyan CLA’nın benzer bir satış başarısına yeni neslinde de ulaşması bekleniyor.

Yeni CLA’nın kaputunun altında yine benzinli ve dizel ünitelerden oluşan motorlar görev yapacak. Otomobilin  225 bg güç ve 350 Nm tork değerleri sunan 2.0 litrelik dört silindirli bir motor seçeneği de bulunacak. Bu seçenek 7-ileri çift kavramalı şanzıman ve 4Matic dört tekerlekten çekiş sistemiyle sunulacak. Otomobilin söz konusu motor, şanzıman ve çekiş sistemine sahip olan CLA 250 modelinin yanı sıra, 180, 200, 200 d ve 220 d modelleri de üretilecek. İlerleyen aylarda ise listeye AMG CLA 35 ve AMG CLA 45 eklenecek.

Mercedes-Benz yeni CLA’nın sürüş dinamiklerinin selefinden daha iyi olacağını açıklanıyor. Önceki nesline göre önde 63 mm, arkada ise 55 mm arttırılmış iz genişliğinin, düşürülen ağırlık merkezinin ve köşelerde konumlandırılan tekerleklerin yeni CLA’ya son derece sportif sürüş özellikleri kazandırdığı açıklanıyor. CLA’da isteğe bağlı olarak sürücüye konfordan ödün vermeden sportif bir yapı sağlayan aktif ayarlanabilir süspansiyon seçeneği de sunuluyor. CLA’nın lastik ebatları ise 205/60 R 16 ile  225/40 R 19 arasında değişiyor.

İlginizi Çekebilir

Mercedes-AMG A35 4MATIC