reklamı kapat

POPÜLER

Renault Koleos

İlk fire Renault Koleos cephesinden geldi; ailede eksilme başladı

Koronavirüs sürecinde yaşanan kan kayıplarının ardından hayata geçirilen yeniden yapılanma planı ilk olarak İngiltere merkezli olarak Renault Koleos cephesini vurdu.

Koronavirüs sürecinde çok ciddi kayıplar yaşan Renault’nun Fransız hükümetinin desteğiyle önemli bir viraj alma hamlesi gerçekleştirdiğini biliyoruz. Sürecin tüm dünya genelindeki üreticileri etkilediğini, girişim niteliğindeki markalarda ise bu durumun çok daha sert olduğunu da son olarak Byton örneğinde gördük. Yaşanan yıpratıcı günlerin ardından Avrupa basınına Renault odaklı yansıyan somut etkiler ise tek seferde üç modeli, üretimden kaldırılma başlığı altında topladı. Mayıs ayı itibarıyla sizlerle değerlendirmesini de yaptığımız bu gelişmenin başrollerini Talisman, Escape ve Scenic modelleri alıyordu. İngiltere merkezli olarak gündeme düşen yeni gelişmeyle birlikte ise ilk firenin Renault Koleos cephesinden geldiğini görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault Koleos için benzer karar diğer Avrupa ülkelerine de yansıyabilir

Uzun süren bir çalışmanın ardından 2016 yılı Pekin Otomobil Fuarı’nda tekrar hayata döndürülen ikinci nesil Koleos, kağıt üzerinde Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Nissan Qashqai ve Peugeot 3008 gibi zorlu rakiplere meydan okuyor. Son yıllarda Peugeot cephesinin açık bir zirveye oynama sürecinde geçen rekabette neredeyse hiç varlık gösteremeyen Koleos’un, bu sebeple İngiltere’deki satış hayatına son verildiği netleşti. Atılan hamle pek çok kişiye göre önümüzdeki günlerde Avrupa’nın diğer ülkeleri için de karşımızda olacak. Renault’nun; “Müşterilerimiz için İngiltere pazarında en uygun araçları sunma politikasına uygun ticari nedenlerden dolayı” ifadeleriyle açıkladığı kararın ticari kaygı üzerine alındığı aşikar. Nitekim geçen yıl ülkede sadece 1,007 Koleos satışının yapılması da bunun rakamsal destekçisi konumunda. CarSalesBase’e göre, 2019 yılın Avrupa genelinde sadece 12.371 versiyon satıldı. Bu da çok ciddi bir pazar payı bulunan SUV dünyası için pek de parlak bir sonuç sayılmaz. Renault’nun yeniden yapılanma planı diğer modeller için de benzer gelişmeleri duyacağımıza işaret ediyor.

İlginizi çekebilir

Renault Arkana