reklamı kapat

POPÜLER

İlk resmi özellikleri ortaya çıkan Tesla Model 3 ile Model S arasındaki farklar neler?

25 Mayıs 2017

Fabrika mesaisi devam eden Model 3’ün üretime hazır versiyonundan ortaya çıkan ilk resmi detaylar ön siparişle aracı satın alanlarda hayal kırıklığı yaratabilir.

Elon Musk‘ın otonom sürüş sistemine sahip olan daha ulaşılabilir bir elektrikli otomobil parolasıyla hayata geçirdiği Model 3‘ün prototip versiyonuyla tanışmamızın üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Ortaya çıktığı ilk günden itibaren tasarımı ve planlanan teknik özellikleriyle kullanıcıları cezbetmeyi başaran Model 3, aldığı ön sipariş rakamlarıyla Tesla’nın yüzünü güldürmeyi de başardı. Yakın zamanda üretime hazır versiyonuyla karşımıza çıkan Model 3’ün bugün ilk resmi özellikleri de ortaya çıktı.


O dönem açıklanan ilk rakamlara göre “baz” versiyondaki Model 3’ün tek şarjla 346 kilometre menzil ve 6 saniyenin altında 0-100 değeriyle geleceği bilgisini almıştık. Ortaya çıkan ilk rakamlara baktığımızda Model 3’ün üretime hazır haliyle 0’dan 100’e 5,6 saniyede çıktığını ve menzilinin açıklandığı gibi 346 kilometre civarında olduğunu görüyoruz. Buraya kadar teknik değerlerde vadedilen rakamların yakalandığını söyleyebiliyoruz lakin bundan sonrasında 1.000 dolarlık ön sipariş ücretini veren kullanıcıları kötü bir sürpriz bekliyor. Geçtiğimiz yıl Model 3’ün en büyük iki silahı otopilot ve süperşarjın standart olarak sunulacağı dile getirilirken bu gün ortaya çıkan detaylarda süperşaj kullanımının ek ücretle sunulduğunu görüyoruz. Donanım bazında abisiyle ilk adımda gözle görülür farkları beraberinde getirecek olan Model 3’ün, Model S ile olan ilk farklı özellikleri şu şekilde;

ÖzelliklerModel SModel 3
Performans0'dan 100'e 2,3 saniye0'dan 100'e 5,6 saniye
Menzil400-539 kilometre Yaklaşık 350 kilometre
Süperşarj desteğiÜcretsiz ve sınırsız Ücretli
Yolcu sayısı5 yetişkin + 2 çocuk 5 yetişkin
Bagaj hacmi850 litre (ön ve arka)396 litre
Araç içi ekran2 adet dijital (sürücü ve 17 inçlik multimedya)1 adet (15 inç multimedya)
Kişiselleştirme1.500'den fazla seçenek100'den az seçenek
Teslim tarihi30 gün veya daha azEn erken 2018'in ortası
Premium donanımAkıllı süspansiyon, panoramik sunroof, 21 inç performans jant-
YORUMLAR