reklamı kapat

POPÜLER

İlk “uzay devleti” Asgardia’nın anayasasının kabulüne Türklerden büyük ilgi

İlk uzay ulusu vatandaşlarını toplamaya devam ediyor. 273 binin üstünde vatandaşı bulunan Asgardia‘ya en çok katılım Türkiye’den gerçekleşiyor.

İlk uzay devleti olmayı amaçlayan Asgardia’nın Asgardia Anayasasının onaylanması için Asgardialıların katılımı bekleniyor. İlk 100 bin Asgardiyalı oylarını verdiği anda kapatılacak, bu süre zarfında ise Türk Asgardialılar yeni Anayasanın onaylanmasında öncülük ediyor. 40 binin üstünde Türkiye vatandaşı aynı zamanda Asgardia vatandaşı olmak için başvuruda bulunmuştu. Türkleri ikinci sırada 39 bin kişiyle Çin takip ediyor. Asgardia Anayasasının onaylanması için oy veren ilk 100 bin kişi otomatik olarak vatandaş olabilecek. Vatandaşlar için ücretsiz bir pasaport ve kimlik belgesi düzenlenecek. Asgardia vatandaşları daha sonra ulusal bayrak ve diğer simgeler için oy kullanma hakkına da sahip olacak.

Vatandaş olmak elbette sizi uzaya taşımıyor. Zira daha önce de yazdığımız gibi Asgardia vatandaşları kendi ülkelerinde kalmaya devam edecek. Uzaya fırlatılan insansız uzay istasyonu Asgardia-1‘de ise vatandaşlar için ücretsiz veri depolama alanı sağlanacak. Asgardia vatandaşları aynı zamanda şu haklara da sahip olacak:

● Asgardia’daki Parlamento pozisyonuna kendilerini aday gösterebilme ve Parlamento adayları için oy kullanabilme,
● Büyükelçi/konsolos/Asgardia temsilcisi olmabilme,
● Asgardia hükümetinde ve bölgelerinde çalışmabilme,
● Asgardiya’daki herhangi bir seviye liderlik pozisyonuna kendilerini aday gösterebilme ve liderlerin her seviyede oy kullanabilmesi bu ayrıcalıklardan.

Asgardia’nın sözcüsü ise Türkiye’den gelen yoğun katılımla ilgili şu açıklamada bulundu: “Türkiye genç ve canlı bir nüfusa sahip ve Asgardia başlatıldığından bu yana, Türkiye’den insanlar uzay ulusuna derinden dahil olmuş durumda. Özgürlük ve eşitlik temelinde yeni bir uzay yaşına öncülük etmeyi başaran Asgardia için Türk halkının ulusumuzun gelişiminde öncü rol oynamaya devam etmesine ihtiyacımız var.

Asgardia’nın uluslararası hukuka göre bir ülke olarak kabul edilmesi için diğer uluslar tarafından da bir ulus olarak kabul edilmesi şartların başında geliyor. Gerçek bir ulus olabilmek için anayasasını yaratan Asgardia, dünya devletleri ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınacak meşru ve bağımsız ilk uzay devleti olmaya çabalıyor. Oy vermek için Asgardia’nın sitesine buradan ulaşabilirsiniz.