reklamı kapat

POPÜLER

İlk uzay ulusunu oluşturacak gönüllü “Dünyalılar” aranıyor

Uzayda kurulacak olan ilk uzay ulusu için katılımcı “Dünyalılar” aranıyor. Bilim kurgu filmlerinden sıyrılıp uzay ulusunu kuruyoruz.

Aerospace International Research Center (AIRC) dünyanın ilk uzay ulusu olacak olan Asgardia projesini açıkladı. Paris’te düzenlenen bir basın açıklamasında proje lideri Dr. Igor Ashurbeyli planın yasal ve bilimsel amaçlarından bahsetti. Filmleri aratmayacak bir isme sahip olan Asgardia için Dünyalıların katılımı bekleniyor. İsmini İskandinav mitolojisinden alan Asgardia, projenin arkasındaki felsefeyi temsil etmesi için seçilmiş. İskandinav mitolojisindeki Asgardia (Asgard) Odin tarafından yönetilen ve evrenin en yüksek seviyesinde bulunan dokuz alemden biri olarak geçiyor.

Tabii 2017’de gönderilmesi planlanan bu uzay istasyonunun içinde “gerçekten” insanlar yaşamayacak. Proje daha çok bilimsel, yasal ve teknolojik bir deney olarak görülebilir. Yani gerçek bir Elysium için daha vakit var. Planlanan projenin detaylarına göre Asgardialılar kendi ülkelerinde kalmaya devam edecek ancak aynı zamanda başka bir ülkenin de vatandaşı olacak. Bu ülkeden kasıt Dünya’nın etrafında dönen uzay istasyonu tabii. Kısacası Dünya’da yaşayan çift vatandaşlığa sahip uzaylılar olabilirsiniz.

Asgardia’nın uluslararası hukuka göre bir ülke olarak kabul edilmesi ise birazcık zor gibi görünüyor. Kendi bölgesine ve nüfusuna sahip olması gereken Asgardia’nın diğer uluslar tarafından da bir ulus olarak kabul edilmesi şartların başında geliyor. Proje ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“İlk uzay ulusunu oluşturacak gönüllü “Dünyalılar” aranıyor” için 4 cevap

 1. wuf dedi ki:

  bende join yaptim asgardli olmak gurur verici.

  pis dünyalilar 🙂

 2. Abra Kadavra dedi ki:

  Başlığa bak birde içeriğe bak. Yapacağınız haberin…

 3. Abra Kadavra dedi ki:

  Bi an heyecanlandiydim.

 4. fatih dedi ki:

  bilgilerimi girdim fakat mailime daha bsy gelmedi. bilenlerden aciklama bekliyorum