reklamı kapat

POPÜLER

Marques Brownlee kamera robotu

İmkansız çekimleri gerçek kılan kamera robotları nasıl çalışıyor? [Video]

Robotlar sanılanın aksine sadece fabrikalarda üretim yapmak için kullanılmıyor. Son yıllarda gelişen teknolojiler sayesinde gelişmiş kamera robotları da bulunuyor. Peki bu robotlar nasıl çalışıyor? İşte bunu gösteren ilginç video;

YouTube‘un teknoloji odaklı en büyük isimlerinden Marques Brownlee (MKBHD), takip edenlerin bildiği üzere özellikle kameralara çok ilgili birisi. YouTube videolarını kalitesi harcanmasına rağmen RED kameralar ve sinema lensleriyle çeken Brownlee, bu sefer kendisinin de çok kıskandığı bir teknolojiye yakından bakıyor. Motorized Precision’a giderek firmanın geliştirdiği iki kamera robotunu inceleyen ünlü YouTuber, oradaki ekibin de yardımıyla inanılmaz örnek videolar çekiyor. Hassasiyeti ve esnekliğiyle normal bir insanın veremeyeceği açıları mümkün kılan robotlar, özel bir yazılım ile kolayca programlanabiliyor. Kamera hareketi yanında netliği de gerçekleştirebilen Motorized Precision’ın geliştirdiği robotlarda KIRA, Xbox kontrolcüsüyle de yönetilebiliyor. Bu da işi adeta bir çocuk oyuncağı haline getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marques Brownlee kamera robotlarından çok etkilenmiş görünüyor

Ünlü isim bunda da haklı görünüyor. Kameralara ilgi duymayan birisini dahi etkileyecek güçte bu cihazlar, elbette herkesin alabileceği ürünler değil. Tahmin edebileceğiniz üzere oldukça pahalı olan kamera robotları, genelde kiralanarak kullanılıyor. Büyük yapım stüdyolarının sık sık kullandığı bu teknoloji harikaları, gerçekten imkansız çekimleri gerçek kılıyor ve saatlerce sıkılmadan denenebilecek donanımlar arasında yer alıyor.

Video