reklamı kapat

POPÜLER

İnsansız hava araçları hack’lenerek ele geçirilebiliyor [Video]

Geliştirilen özel yazılımla modifiye edilen bu insansız hava aracı, diğer hava araçlarını hack’leyerek kontrolünün ele geçirilmesini sağlıyor. Uzmanların güvenlik bakımından ciddi sorun teşkil edebileceğini düşündüğü cihazın donanımı ise oldukça tanıdık.

Samy Kamkar’ın çalışması SkyJack ismindeki insansız hava aracı, uçuş sırasında tespit ettiği diğer hava araçlarının bağlantısını keserek kontrolü üzerine alabiliyor. İnternetten satın alınabilen Parrot AR. Drone 2.0‘ı kredi kartı boyutundaki Linux tabanlı bilgisayar Raspberry Pi, iki adet wifi alıcısı ve bataryayla birleştiren Kamkar, hazırladığı özel yazılımı sisteme yüklediğini belirtiyor. Sinyal bağlantıların arasına girmeyi başaran hacker, kontrolün ele geçirilmesini sağlıyor. Amazon’un son projesine atıfta bulunan konunun uzmanları, şimdilik belirli model insansız hava araçlarında çalışan yöntemin geliştirilmesi durumunda önemli güvenlik zafiyetlerinin ortaya çıkacağını dile getiriyor.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“İnsansız hava araçları hack’lenerek ele geçirilebiliyor [Video]” için 6 cevap

 1. Patates dedi ki:

  Hayir bilmesem yutacagim. Raspberry ile neyi hackliyosun azicik rami ile.

 2. Patates dedi ki:

  Hayir bilmesem yutacagim. Raspberry ile neyi hackliyosun azicik rami ile. Ozel yazilim dedigi de aircrack.

 3. SharpC dedi ki:

  😀

 4. TechNo dedi ki:

  🙂 virallikte sınır yok, insansız hava aracı diye bahsettiğiniz simple rf model uçak.quadrakopter sınıfının en altı.Raspberry Pİ ile de her birisi için ayrı tarama yapacaksın da gireceksin de aman da aman, en basiti bir frekans metre yap, bildiğin cihazların frekansından veri gönder etki alanın büyük olsun Al sana en kral Jammer 🙂 sonra da düşürür müsün uçurur mu sana kalmış.

 5. 卍 Armitage Corto dedi ki:

  olayın içyüzü farklı, evlenmelik çağına gelmiş bireyimiz aslında kendini pazarlıyor. skyjack falan hikaye.

 6. Two dedi ki:

  Adam kendi blog’unda detaylı anlatmış,göz atın. wifi şifresi kırma kadar basit bir şey değil.