reklamı kapat

POPÜLER

Instagram 1 milyon kullanıcıya ulaştı, Android versiyonu yolda

iPhone kullanıcılarının oldukça sevdiği ücretsiz uygulamalardan biri olan Instagram, telefonuzla çektiğiniz fotoğrafları çeşitli efektlerle eski, solgun, retro bir görünüme kavuşturmanıza yarıyor. Yaptığı iş aslında çok basit görünüyor ama ortaya çıkardığı sonuçlar gerçekten etkileyici olabiliyor. En basit karelerde bile Instagram farklı bir etki yaratabiliyor.

Advertisement

Bu basitlik ve kolay kullanımla elde edilen güzel sonuçlar uygulamanın üç ay gibi bir sürüde bir milyonun üzerinde kullanıcıya ulaşmasını sağladı. Foursquare‘in bir milyonu bulmasının bir yıl, Twitter‘ın bu sayıyı yakalamasının ise iki yıl sürdüğünü hatırlatalım.

Uygulama bu denli popüler hale gelince geliştiricileri de boş durmadı tabii ki. National Geographic ile kullanıcıları da içine alan deneysel bir fotoğraf paylaşımı yaptılar. Twitter’la entegre hale geldiler, bu sayede Instagram fotoğrafları Twitter’ın sağ panelinde görünmeye başladı. Bu arada uygulama da düzenli olarak güncellendi. Son güncellemeyle birlikte Instagram’a iki yeni filtre ve yedi yeni dil desteği eklendi. Peki, sonraki bir milyon kullanıcı için Instagram ne yapacak? Bu sorunu cevabını uygulamanın yaratıcılarından Kevin Systrom veriyor. Systrom’un söylediğine göre ilk sırada API var. API sayesinde bu işlerden anlayan geliştiriciler Instagram’ı çok farklı kullanım alanlarına taşıyacak. İkinci sırada ise uygulamanın Android versiyonu var. Çalışmalar başlamış durumda ama bu versiyonun ne zaman sunulacağına dair bir tarih henüz ortalarda yok.