reklamı kapat

POPÜLER

Instagram hikayeleri için "esinlenilen" TikTok özelliği

Instagram hikayeleri için “esinlenilen” TikTok özelliği

Facebook’un “satın alamıyorsan kopyala” yönteminde Snapchat sonrası hedefteki yeni uygulama TikTok. Instagram için yeni özellik test ediliyor.

Günlük aktif 500 milyon kullanıcısı bulunan Instagram platformu geliştirirken rakip uygulamalardan esinlenmeyi ihmal etmiyor. Snapchat’in temel özelliğini “Hikayeler” olarak platforma getirip büyük başarı yakalayan popüler fotoğraf paylaşım uygulamasının yeni ilhamı bir diğer popüler uygulama TikTok tarafından geliyor. Bildiğiniz gibi popüler uygulamalar arasında yer alan TikTok’ta kullanıcılar kısa videolar çekebiliyor. Bu videolara farklı efektler ekleyip, videoların hızını ayarlayabiliyor; arka plana da müzik koyabiliyor. Instagram’ın hikayelerinde bu kadar detaylı video düzenleme seçenekleri ise bulunmuyor. En azından bulunmuyordu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram hikayelerin yeni modu TikTok olmak istiyor

Tersine mühendislikle pek çok özelliği önceden fark eden Jane Manchun Wong‘un keşfettiği yeni hikaye modu Clips‘te, tıpkı TikTok gibi videoların hızını değiştirebiliyor ve arkaya müzik ekleyebiliyorsunuz. Kendi kısa klibinizi çekebileceğiniz bu modda zamanlayıcı da yer alıyor. Şimdilik tek fark efekt ve filtrelerin yokluğu gibi görünüyor. Ancak özelliğin test aşamasında olduğu düşünülünce son kullanıcıyla buluşturulmadan bunların da eklenebileceğini belirtelim.

Tıpkı Instagram’ın olduğu gibi TikTok’un da 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor. Son dönemlerde iOS ve Android cihazlarda en çok indirilen uygulamalar listesinden düşmeyen TikTok’un özelliklerini Instagram hikayelerinde görmek ise Snapchat vakasından sonra kimseye şaşırtıcı gelmemiştir diye düşünüyoruz. Yeni özelliğin ne zaman tüm kullanıcılarla paylaşılacağı ise şimdilik bilinmiyor. Arka plana eklenen müzikler Instagram’ın halihazırda sahip olduğu müzik etiketiyle çalışıyorsa bazı ülkelerde bu özelliğin sorun çıkaracağını da belirtmek gerek. Örneğin müzik etiketi Türkiye’de kullanılamıyor. Uygulama dağıtılmaya başlandığında yeni özelliğin TikTok’un kullanıcılarını cezbedip cezbetmeyeceğini ise zaman gösterecek.

İlginizi çekebilir

Game of Thrones bütçeli Jason Momoa dizisi