reklamı kapat

POPÜLER

Instagram kullanırken işinizi kolaylaştıracak pratik özellikler

Giderek daha fazla kişi tarafından tercih edilen Instagram kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için pek çok özelliğe yer veriyor. Bunların bir kısmını duyduğumuz halde nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Bir kısmı ise pek bilinmiyor. Biz de Instagram kullanırken işinizi kolaylaştıracak pratik özellikleri sizin için derledik.


Filtreleri düzenleyin

Instagram’ın en kullanışlı özelliklerinden biri uygulama dahilinde yer alan filtreler. Fakat kimse bu filtrelerin tamamını kullanmıyor. Bunlardan bazıları kullanıcıların favorileri arasına girerken, bazıları ise hiçbir zaman tercih etmiyor. Instagram kullanımızı daha pratik hale getirmek için filtre listesini istediğiniz sıralamayı oluşturarak yeniden düzenleyebilirsiniz. Bu süreçte sevdiğiniz filtreleri listenin başına çekebilir, kullanmadıklarınızı tamamen kaldırabilirsiniz.

Bunun için filtre listesinin en sonuna gidip “yönet” başlığına tıklamak gerekiyor. Ardından en sevdiğiniz filtrelerin üstüne uzun süre basarak yukarı taşıyabilirsiniz. Sevmediklerinizin yanındaki işareti kaldırdığınızda onları artık listede görmeyeceksiniz.


Favori hesaplarınızın gönderilerini kaçırmayın

Instagram ana sayfamızdaki paylaşım düzeni değiştiğinden beri sevdiklerimizin paylaşımlarını takip etmek daha zor bir hal aldı. Arkadaşlarınızın, ailenizin veya favori hesaplarınızın paylaşımlarını kaçırmamak için ise oldukça basit bir yol var. Bunun için önce tüm paylaşımlarından haberdar olmak istediğimiz hesabı açıyoruz. Ardından ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç noktaya tıklıyoruz. Burada yer alan “gönderi bildirimlerini aç” seçeneğine tıklıyoruz. Böylece yapılan her paylaşım bize bildirim olarak geliyor.


İnternetten tasarruf edin

Eğer Instagram’da geçirdiğiniz zamanın internet paketinizi tüketmesinden korkuyorsanız, bunun da bir çözümü var. Bunun için önce kendi profilinizi açıyorsunuz. Ardından ekranın sağ köşesinde yer alan üç nokta simgesine basıyorsunuz. Açılan ayarlardan aşağı doğru inerek “hücresel veri kullanımı”nı buluyorsunuz. Burada “daha az veri kullan” seçeneğini işaretlediğinizde fotoğrafların yüklenmesi biraz daha uzun sürüyor ancak daha az mobil veri harcıyorsunuz.


Önceki beğenilerinizi görüntüleyin

Kimi zaman daha önce beğendiğimiz bir fotoğrafı yeniden görmek istiyor ancak bulamıyoruz. Kimi zaman da beğenimizi geri almayı arzu ediyoruz. Instagram hesabımızla yaptığımız tüm beğenileri tek bir başlık altında toplayarak işimizi kolaylaştırıyor. Bu alanı görebilmek için önce kendi profilinizi açıyor ve sağ üst köşede yer alan üç noktaya basıyoruz. Burada hesap kategorisi altında “beğendiğin gönderiler” kısmına gelerek şimdiye kadarki tüm etkileşimi görebiliyorsunuz.


Bağlantılı etiketleri bulun

Instagram’da etkileşimin anahtarının doğru etiketleri kullanmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Hem konuyla alakalı hem de popüler etiketleri bulmak istediğimizde Instagram bizlere yardımcı oluyor. Arama bölümüne bir kelime yazdığınızda onunla alakalı en çok kullanılan etiketler ekranın üstünde sıralanıyor. Böylece istediklerimizi seçip kullanabiliyoruz.


  

Arama geçmişinizi temizleyin

Instagram’da baktığınız profillerin daha sonra aramada yeniden karşınızda çıkmasını istemiyorsanız bu alanı temizleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için önce kendi profinizi açıp, ekranın sağ köşesindeki üç nokta simgesine basıyoruz. Açılan sayfada en aşağı kadar inip burada yer alan “arama geçmişini sil” seçeneğine basıyoruz. Böylece o zamana kadar yaptığımız tüm aramalar geçmişten uçup gidiyor.


Etiketlendiğiniz fotoğrafları gizleyin

Yoğun bir şekilde kullanılan Instagram zaman zaman hiç beğenmediğimiz fotoğraflarımıza da ev sahipliği yapabiliyor. Kendisi iyi çıkan arkadaşınız sizin hiç hoşunuza gitmeyen bir fotoğrafınızı paylaşabiliyor. Eğer profilinizde görünmesini istemediğiniz fotoğraflarınız varsa bunun da çözümü oldukça basit. Önce profilinizden olduğunuz fotoğraflar sekmesini açıyorsunuz. Ardından fotoğrafın sağ köşesindeki üç nokta sembolüne basıyorsunuz. Burada gönderi seçeneklerine geldikten sonra “etiketi kaldır” veya “olduğun fotoğraflarda tut” ayarlarını istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.


Hesabınızı koruyun

Sosyal medya hesapları hackerların başlıca hedefleri arasında yer alıyor. Durum böyle olunca şifrenizi olabildiğince zor bir kombinasyon haline getirmek yeterli olmuyor. Bu gibi problemlerden kaçınmak için iki faktörlü kimlik doğrulamasına geçiş yapmak yararlı olabilir. Bunun için yine kendi profilinizi açıp, ekranın üstündeki üç nokta simgesine basıyordunuz. Ardından “iki faktörülü kimlik doğrulaması” kısmına gelip “güvenlik kodu gereksiz” özelliğini aktif hale getiriyorsunuz. Bu noktadan sonra hesabınıza biri giriş yapmak istediğinde önce telefonunuza gönderilen bir güvenlik kodunu girmesi gerekiyor.


Tek gönderide birden çok fotoğraf paylaşın

Instagram’ın kısa bir süre önce kullanıma sunduğu albüm özelliği sayesinde artık tek bir gönderide birden fazla fotoğraf paylaşılabiliyor. Bunun için fotoğraf yükleme ekranında albüm özelliğine basmak ve birden fazla fotoğraf seçmek gerekiyor. Instagram şimdilik tek paylaşımda 10 fotoğrafa izin veriyor. Böylece mini bir albüm oluşturabiliyorsunuz.


Eller serbest video çekimi yapın

Instagram hikayeleri giderek popüler hale geliyor ancak paylaşmak için istediğimiz gibi bir video çekmek her zaman mümkün olmuyor. İşte bu noktada eller serbest özelliği devreye giriyor. Instagram hikayeleri için çekim yapmadan önce canlı, normal, boomerang, rewind ve eller serbest alternatifleri arasından sonuncuyu seçmek gerekiyor. Bu özellik sayesinde kayıt tuşuna bir kez basmanız yeterli oluyor. Böylece özgürce video çekimi gerçekleştirebiliyorsunuz.


Paylaştığınız gönderileri düzenleyin

Bazan çok beğendiğimiz fotoğraflarımızı paylaşma biçimimizden pişman olabiliyoruz. Yazdığımız açıklama, o sırada yazdığımız etiketler veya konum bilgisi vermemek gibi hataları gönderinizi silmeden düzeltebilirsiniz. Bunun için malum gönderiyi açıp, sağ üst köşedeki üç nokta simgesine basıyoruz. ardından düzenle seçeneğine basarak istediğimiz kişileri etiketleyebilir, konum bilgisi ekleyebilir veya kullandığımız açıklamaları değiştirebiliriz. Bu özellik aynı zamanda fotoğrafla birlikte etkileşim almak için paylaşılan etiketleri silmeden kaldırmaya da yardımcı oluyor.