reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram, platformu gençler için daha güvenli hale getirmek istiyor

En önemli Meta şirketlerinden Instagram, bugün çocukları ve gençleri odak noktaya alan yenilikler ve adımlar ile gündemde yer aldı.

Instagram, çocuklar ve gençler için çok tehlikeli bir yer olabiliyor. Bunu engellemek adına sürekli adımlar artan firma, bugün ebeveyn kontrol altyapısında güncellemeye gitti ve ailelere çocuklarını platform içerisinde güveden tutabilmeleri için yeni imkanlar tanıdı. Burada süreci mobil uygulama yanında Meta Quest VR ile girilen sürüme de genişleten firma, gençlerin karşısına yakında yeni bir uyarı çıkarmaya da başlayacak. Bu uyarıda gençlere çok fazla takıntılı hale geldikleri, çok fazla zaman geçirdikleri konuları değiştirmeleri ve başka şeyler keşfetmeleri için uyarılar gösterilecek. Uzun kullanımları engellemek adına getirilen “ara ver” özelliğine Reels özelinde ağırlık verecek firma, bu özellik için genç içerik üreticilere destek olacak ve böylece farkındalığı artırmaya çalışacak. Geç kitleyi esas olarak TikTok’a kaptıran ancak yine de merkezde kalmayı sürdüren firma, attığı bu adımlar ile dikkat çekiyor ancak bunların genel olarak çok fazla kullanılmadığı düşünülüyor.

Instagram için geçtiğimiz haftalarda da ABD merkezli olarak güzel bir adım atılmıştı. Artık uygulama kullanıcıların karşısına konum üzerinden özelleştirilecek AMBER uyarılarını (America’s Missing: Broadcast Emergency Response), getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada spesifik olarak çocuklara odaklanacak firma, böylelikle kayıp / kaçırılan çocukların bulunmasına yardımcı olacak. Uygulamanın en üstünde gerekli bilgiler ve kaybolan çocuğun üç farklı fotoğrafı ile çıkacak uyarılar, yukarıda da dediğimiz gibi ilk olarak ABD’de başlıyor. Ancak firma uyarıların önümüzdeki haftada 25 başka ülkede de aktif edileceğini belirtiyor.

Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın