reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram, yakında gençler için “ara ver” uyarısı getiriyor

Sosyal medyanın merkezinde yer alan Instagram, özellikle gençler odağında yeni bir özelliğin daha testini yapıyor.

Facebook’un sahibi olduğu firma büyük tepkiler sonrasında çocuklara özel Instagram için resmi bir iptal kararı almıştı. Firma çocuklara özel sürüm yerine mevcut altyapıda çocukları daha iyi korumaya odaklanacaklarını aktarmıştı.

İşte bunun üstüne Instagram’a giriş yaşında olan gençleri korumak için bir adım geliyor. Yapılan resmî açıklamaya göre platforma yakında bir “ara ver” uyarısı eklenecek.

Instagram’ın bu sayede amacı, gençleri uygulamadan biraz olsun uzaklaştırmak ve gerçekliğe döndürmek olacak. Gençlerin ruh sağlığına platformun hiç iyi gelmediğini açık olarak bildiği ancak buna önlem almadığı iddia edilen Facebook, bunu resmen kabul etmiyor ancak gelecekte bu duruma daha fazla önem verecek gibi görünüyor.

Bu arada yeni dönemde gençlerin sürekli olarak maruz kaldığı zararlı içerikleri de belirleyecek Instagram, gençlere bu içeriklere bakmaması konusunda uyarılarda da bulunacak. Bu henüz tam olarak nasıl olacak bilinmiyor ancak süreçte atılan her adım gelecek için önemli görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram için en son IGTV merkezli bir haber gelmişti

Instagram, IGTV altyapısını uzun süre önce görücüye çıkardı ve kullanıma sundu ancak IGTV hiçbir zaman aşırı şekilde öne çıkamadı. İlk aşamada YouTube’da rakip olması için çıkarılan fakat bu açık olarak böyle olmayan IGTV, yeni dönemde ilk olarak artık Instagram TV olarak isimlendirilecek.

Yeni dönemde artık kişiler 60 dakikaya kadar videoları spesifik olarak IGTV formatında atmak zorunda değiller. Uzun videolar artık ana akışta direkt olarak görünecek ve bu video direkt olarak olduğu yerde eksiksiz olarak izlenebilecek.

Instagram, TikTok’un büyük etkisiyle, TikTok’a rakip olarak geliştirilen Reels’e ağırlık veriyor ve uygulamayı yavaş yavaş bir TikTok kopyası haline getiriyor. Bu yeni dönemde görüldüğü kadarıyla IGTV’ye yer yok ve o artık Instagram TV olarak ana akışa entegre yedirilmiş durumda.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept