reklamı kapat

POPÜLER

instagram

Instagram’da yapmamanız gereken şeyler

En fazla tercih edilen sosyal medya platformlarından biri Instagram. Bu mecra giderek daha fazla kişi tarafından kullanılmaya başlıyor. Çok takipçi sahibi olanlar ise paylaşımlarıyla gelir elde edebilir hale geliyor. Fakat yaptığımız bazı hatalar daha fazla takipçi kazanmamıza veya etkileşim oranını artırmamıza engel oluyor. Bunlardan bir kısmını sizler için listeledik.

Hesabınızı gizleyip, etiket kullanmayın

Arzu eden kullanıcılar Instagram hesaplarını gizleyip, paylaşımlarını sadece takipçilerine açık hale getirebiliyor. Fakat bu tercih etiket kullanımıyla elde edeceğiniz beğenilerin önünü kapatıyor. Dolayısıyla hesabınız gizliyken fotoğrafınıza etiket eklemenin hiçbir anlamı yok.

30’dan fazla etiket yazmayın

Platformun güncel sistemi maksimum 30 etikete müsade ediyor. Bu etiketleri silip yenilerini koyarak beğeni almaya devam etmek de mümkün değil. Olur da 30’dan fazla etiket yazarsanız diğerlerini de etkisiz hale getiriyorsunuz. Böylece etiket üzerinden beğeni alma ihtimaliniz kalmıyor.

Arka arkaya paylaşımda bulunmayın

Bu aslında pek çok sosyal medya platformu için geçerli bir kural. Arka arkaya fazla paylaşımda bulunmak itici bir havaya sahip. Bu da paylaşımlarınızın beğenilme ihtimalini azaltıyor. Eğer Instagram’da daha çok fotoğraf paylaşmak istiyorsanız albüm özelliğini kullanabilirsiniz. Böylece tek seferde 10’a kadar fotoğraf ekleme şansınız oluyor. Yapılan araştırmalar da günde üçten fazla paylaşım yapmanın etkileşimi fazlasıyla düşürdüğünü gösteriyor.

Abartlılı efektler kullanmayın

Doğallığın Instagram’da yeri olduğunu söylemek zor. Paylaşımların içeriği de kullandığımız filtreler de buna pek müsade etmiyor. Buna rağmen doğallık hissi fazlasıyla önemli. Yoğun photoshop yapılan ve filtrelerle tanınmaz hale gelen görseller kesinlikle beğenilmiyor.

Etkileşimi görmezden gelmeyin

Sizi takip eden, fotoğraflarınızı beğenen veya yorum yapanları görmezden gelmeniz bu etkileşimin giderek azalmasına neden olabilir. Sürekliliği sağlayabilmek için karşılıklı etkileşimde bulunmak ve iletişimi koparmamak fazlasıyla önemli.

Trendlerden geri kalmayın

Her sosyal medya platformu gibi Instagram trendleri de hızla değişiyor. Nelerin ilgi gördüğünü, nelerin artık dikkat çekmediğini takip etmek ve paylaşımları ona göre şekillendirmek gerekiyor.