reklamı kapat

POPÜLER

Instagram’ı başarılı bir şekilde kullanmanın püf noktaları [Nasıl yapılır?]

Instagram günümüzde en fazla tercih edilen sosyal medya platformlarının başında yer alıyor. Takipçi sayısını ciddi oranda artırmayı başaranlar burayı bir gelir kaynağı haline getirebiliyor. Fakat takipçi sayısını artırmak ve etkileşim sağlamak pek de kolay olmuyor. Eğer Instagram’da yeni bir başlangıç yapmak istiyor ya da varolan hesaplarınızdaki takipçi sayınızı artırmak istiyorsanız bu ipuçları işinize yarayabilir.


Renkli ve ilginç içerikler seçin

Instagram tamamen görsellik üzerine kurulu bir platform. Herkesin paylaşımı fotoğraf veya videodan oluşuyor. Bu yüzden ana sayfada paylaşılanlara hızlı hızlı bakıp geçmek fazlasıyla mümkün. Kullanıcıların durup paylaşımınıza dikkat etmesini istiyorsanız ilgi uyandıracak ve canlı renklere sahip görseller seçmek önemli. Aksi halde arada kaynayıp gitmek fazlasıyla mümkün.


Efektleri abartmayın

Instagram’ın bünyesinde pek çok başarılı filtre yer alıyor. Bu filtrelerin ayarlarıyla oynayıp fotoğrafları şahane bir hale büründürmek mümkün. Fakat fotoğraf için hangi filtrenin uygun olacağını belirleyebilmek de önemli. Efekt kullanımını abartıp gerçek dışı bir görüntü elde edecek noktaya ulaşmamak gerekiyor. Bu sınırı aşınca fotoğraf ilgi çekiciden çok gülünç bir hal alıyor.


Etiket kullanımına dikkat

Instagram’da yeni kullanıcılara erişebilmenin önemli yollarından biri etiketler. Doğru etiketleri kullanmak fazlasıyla önemli. Yaptığınız paylaşımlara uygun, aynı zamanda fazlasıyla insan tarafından kullanılan etiketleri belirlemek gerekiyor. Aynı zamanda Instagram’da en yoğun paylaşım yapılan saatleri takip edip, uygun etiketlerle paylaşım yapmak şansınızı artırabilir. Alakasız etiketler kullanmanız ise pek işe yaramayacaktır.


Keşfet sekmesini kullanın

Instagram’ın bir başka önemli özelliği ise keşfet sekmesi. Takip ettiğiniz hesaplara, beğenilerinize ve çok beğenilen içeriklere göre şekillenen keşfet sekmesi yeni içerikler bulmak için ideal. Bu aynı zamanda keşfet sayesinde hesabınızın bulunabileceği anlamına geliyor. Takipçilerinizin beğenileri size yeni takipçiler kazandırabilir.


Paylaşım sıklığını ayarlayın

İstediğiniz ivmeyi yakalayabilmek için Instagram’da düzenli paylaşım yapmak gerekiyor. Kırk yılda bir fotoğraf paylaşıp binlerce takipçiye ulaşmak neredeyse imkansız. Bu yüzden size uygun bir paylaşım aralığı bulmaya çalışın. Misal her gün paylaşım yapmak oldukça iyi olabilir fakat paylaşım bombardımanı yaparak takipçileri kaçırmamak da önemli.


Instagram mesajlarını kullanın

Takipçileriniz sizinle irtibata geçtiğinde onlara cevap vermeyi ihmal etmeyin. Birebir olarak geliştirdiğiniz ilişkiler genel itibarınızı ciddi ölçüde etkiliyor. İnternet çağında vereceğiniz olumsuz bir etki farklı bir sosyal medya platformunda paylaşılıp hızlı bir şekilde yayılma potansiyeline sahip.


Takipçilerinizle iletişim kurun

Eğer paylaşımlarınızın altına soru veya yorum geliyorsa, bunlara cevap vermeyi unutmayın. Her yorum sayfanızı daha aktif göstermenize yardımcı oluyor. Bunun yanında cevap alamayan takipçileriniz bir süre sonra yorum yazmaktan vazgeçebilir.


Takipçi satın almaktan kaçının

Çok ufak miktarlara yüksek takipçi sayılarına ulaşmak mümkün. Fakat alacağınız takipçiler ya sahne ya da aktif olmayan hesaplar olacak. Yani kazandığınız takipçiler size etkileşim olarak dönmeyecek. Bu da hesabınızın terk edilmiş bir kasaba gibi görünmesine neden olabilir. Binlerce takipçisi olmasına rağmen beğeni ve yorum sayısı az olan bir sayfa “takipçi satın aldım” diye bağırıyor da diyebiliriz.


Karşılıklı etkileşimden kaçınmayın

Birden fazla fotoğrafınızı arka arkaya beğenen takipçiler büyük ihtimalle sizden de aynısını bekliyor. Hesabınızdaki etkileşimi artırmak için başkalarını takip edip, fotoğraflarını beğenmekten kaçınmayın. Fotoğraflarını beğendiğiniz birinin sizin fotoğraflarınızı beğenmesi karşılıklı bir anlayışın temelini atıyor. Bu ilişki de düzenli beğenileri beraberinde getiriyor.


Trendleri takip edin

Tüm uğraşlarınızın boşa gitmesini istemiyorsanız insanların anlık olarak nelere ilgi gösterdiğini takip etmek gerekiyor. Paylaşımlarınızın ilgi çekmesini istiyorsanız güncellik oldukça önemli. Bu yüzden trendleri takip etmek, gündemdeki meselelere dair fikir sahibi olmak ve bunları kendi hesabınızın konseptine uyarlayabilmek çok önemli.