reklamı kapat

POPÜLER

Intel’in “Tick-Tock” üretim modeli tarihe karışıyor

Intel uzun yıllardır işlemci üretiminde Tick-Tock modelini benimsiyor. Bu da her 2 yılda bir yeni bir mimarinin yapıldığını gösteriyor. Ancak Intel’in yaptığı açıklamaya göre bu model bundan böyle daha farklı bir şekilde işleyecek.

Şirketin kurucularından Gordon Moore’un Moore yasasında her 2 yılda bir devrelere yerleştirilebilecek elemanların sayısının 2 katına çıkacağı fakat buna karşın maliyetin aynı kalacağı ve hatta düşeceği belirtilmişti. 1965 yılında bir teknoloji dergisinde yayınlanan ve günümüze kadar geçerliliğini sürdüren bu yasa, ilk defa sekteye uğrayacağa benziyor.

intel2
Tick-Tock modelindeki her Tick yeni bir mimarinin oluşturulmasını temsil ediyor. Tock ise söz konusu mimarinin geliştirildiği dönemi anlatıyor. Ancak Intel bundan sonra bu süreci 3 aşamaya yaymayı planlıyor. Döngü süresinin 2,5 yıla kadar çıktığını belirten Intel, yeni tanıtacağı Kaby Lake işlemcisi ile birlikte alışılageldik döngüyü bozuyor. Bundan böyle 3 yılda bir döngünün tamamlanacağı ifade ediliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Intel’in “Tick-Tock” üretim modeli tarihe karışıyor” için bir cevap

  1. Okan dedi ki:

    Transistör küçültmesi bir yerden sonra fizik kuralları sebebiyle duruyor. Farklı bir yol bulunması gerekiyor. Geçenlerde silikon yerine grafen kullanılması için çalışma yapıldığını okumuştum.