reklamı kapat

POPÜLER

İnternet trolleri “gerçekten” ruh hastası

İnternet trollerinin* klavyelerinin başında soytarılık yapan bir avuç ergen olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yapılan bir araştırma durumun bundan çok daha ciddi olduğunu ortaya koydu. Manitona Üniversitesi’nde, Erin Buckles ve çalışma arkadaşları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre trollerin kişilikleri büyük bir oranda sadizmle ilişkilendirilebilir. Araştırmaya göre trollerin karakterleri bazı psikologların Dark Tetrad adını verdiği ve sadizm, narsisizm, psikopati ve Makyavelizmin (Machiavellianism) bir tür birleşiminden oluşan kişilik davranışlarıyla güçlü bir bir şekilde bağlantılı.

Bir kişi her gün internetin başında yorum yapmakla ne kadar çok zaman geçiriyorsa, Dark Tetrad davranışları sergileme olasılığı da aynı oranda artıyor. Slate’te yayınlanan haberde belirtildiğine göre, çalışma dahilinde ankete tabi tutulan kişilerin sadece yüzde 5,6’sı trollere has davranışları sergileme eğilimi göstermiş. Fakat bu eğilimde olan kişilerin özellikle sadizm ile güçlü bir ilişki kurdukları belirlenmiş. Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar bu durumu şöyle yorumluyor: “Hem troller hem de sadistler başkalarını üzmekten sadistçe bir zevk alıyorlar. Sadistler sadece eğlenmek istiyorlar ve internet de onların oyun alanı!”

* Trol, internette insanların keyfini kaçırmak ya da münakaşa başlatmak için tohum ekmeye çalışan kişi. Forumlar, bloglar, sohbet odaları gibi çevrim içi topluluklarda kasten alevlendirici, konu ile ilgisi olmayan mesajlar göndererek okuyucuları provoke edip duygusal cevaplar verdirtm ya da bir başlığın konusunu dağıtma niyetindedirler. Kaynak: Wikipedia

YORUMLAR