reklamı kapat

POPÜLER

“Yılın son çeyreğinde televizyon başında 1 milyon yıl harcadık”

Akıllı telefon bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı derken aslında bağımlılıkların en büyüğü evlerimizde yaşanıyor. Yapılan son araştırmaya bakılırsa televizyon izleyerek harcanan süre inanılmaz seviyelere ulaştı. Öyle ki TV başında geçirdiğimiz süre telefonları, tabletleri ve bilgisayarları geride bırakıyor.

Televizyonun kullanımının son dönemde ne kadar yaygın olduğuna dair iki farklı araştırma gerçekleştirildi. Bunlardan ilki televizyon sahibi ev oranına, diğeri ise TV başında geçirilen süreye odaklanıyor. Consumer Technology Association tarafından yapılan ilk araştırmaya göre Amerika’daki evlerin yüzde 96‘sında televizyon bulunuyor. Bu durum da kullanıcıların zamanının büyük bir kısmını televizyon başında geçirmesine neden oluyor. Öyle ki bir video izleneceği zaman televizyon sahiplerinin yüzde 92’si bu içeriği telefon, tablet veya bilgisayar yerine televizyondan izlemeyi tercih ediyor. Bu da akıllı televizyonların büyük bir farkla öne geçmesini sağlıyor.

Nielsen tarafından gerçekleştirilen ikinci araştırma ise televizyon izleme sürelerine odaklanıyor. Bu verilere göre 2016’nın son çeyreğinde televizyon izlemeye harcanan süre 509,196,299,668 dakika. Üstelik burada salt olarak televizyon yayınları seyredilen süre hesaplanıyor. Netflix, Amazon, Hulu gibi internet platformlarının izlenmesi ise 63,637,309,003 dakika. Böylece televizyon başında harcanan süre toplamda 572,833,608,671 dakikaya ulaşıyor.

Bu araştırmayla birlikte bilgisayar ve akıllı telefonların kullanımı artsa da televizyonun ciddi bir kayıp yaşamadığı ortaya çıkıyor. Aksine bir elektronik cihazdan vazgeçip, diğerine zaman harcamak yerine sosyal yaşantımızdan kısıyoruz.

YORUMLAR