reklamı kapat

POPÜLER

v

İnternet üzerinden satılan en pahalı araç bir Lamborghini oldu

İnternet üzerinden satılan en pahalı araç bir Lamborghini Veneno Roadster oldu. Şirket bu araçtan sadece dokuz adet üretmişti.

SBX Cars tarafından yapılan açıklamaya göre yukarıda gördüğünüz Lamborghini Veneno Roadster, internet üzerinden düzenlenen açık artırma kapsamında tam 6 milyon dolara satılmış. Dubai’deki bir bayide iki yıl beklediği açıklanan araç, SBX Cars tarafından 2022 yılında internet üzerinden 5.3 milyon dolara satılan Ferrari LaFerrari Aperta’yı geride bırakmış durumda. Bir zamanlar Suudi Arabistan kraliyet ailesinin bir üyesine ait olduğu söylenen 2015 Veneno Roadster, çok düşük kilometrede ve kalbinde 740 beygir güç üreten 6.5 litrelik bir V12 motor yer alıyor. Bundan önce ise Lamborghini CEO’su tarafından yapılan bir açıklama ses getirmişti. Elektrikli otomobillerin duygusal yönden sürücü ile bağ kuracak bir albeniye sahip olmadığını belirten Lamborghini CEO’su Stephan Winkelmann, bu açıdan tamamen elektrikli süper otomobiller konusunda hiç acele etmek istemiyor. Bu bağlamda daha uzun yıllar içten yanmalı motora sahip otomobiller üretmeye devam edecek şirketin CEO’su, bu konuda elbette mantıklı düşünüyor çünkü bir Lamborghini almanın arkasında görünüş kadar çıkardığı inanılmaz motor/egzoz sesi yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stephan Winkelmann aynı zamanda tamamen elektrikli süper otomobillerin şu an yüksek bir satış potansiyeli ortaya koymadığını da aktarıyor. Biliyorsunuz son dönemde normal elektrikli araçlara yönelik talep de düşüyor, artık daha çok benzinli motoru elektrik motorlarıyla destekleyen hibrit seçenekler öne çıkıyor.

Daha önce Lamborghini imzalı yeni motor ses getirmişti. Huracan’ın yerini alacak süper modelin kalbinde spesifik olarak çift turbo ile desteklenen, 4.0-litrelik bir 10.000-RPM çevirebilen V8 motora yer verilecek. 789 beygir güç üreteceği aktarılan bu yüksek performanslı motor, tek kalmayacak yani bir elektrik desteğine de sahip olacak. V8 motor sekiz vitesli çift kavramalı otomatik şanzımana entegre edilmiş 148 beygirli bir elektrik motoruyla desteklenecek, toplamda 900 beygir seviyesinde bir güç sürücüye bırakılacak.

Şimdiye kadar bir seri üretim aracına yerleştirilen en güçlü ve en yüksek devirli V8 motorlardan birisiyle çok dikkat çekecek ve firmaya göre özel bir egzoz tınısına sahip olacak süper otomobil, yüksek ihtimalle Temerario adına sahip olacak ve bir değişiklik olmazsa ağustos ayında lanse edilecek.

Lamborghini haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü