reklamı kapat

POPÜLER

Lamborghini Sian Roadster

Sadece 19 adet üretilecek; karşınızda Lamborghini Sian Roadster

Marka tarihinin en güçlü üstü açık modeli olarak karşımıza çıkan Lamborghini Sian Roadster, özellikle tasarım dinamikleriyle yine havacılık sektörüne göz kırpıyor.

Advertisement

Lamborghini, bir süredir merakla beklenen projesinin örtülerini nihayet kaldırdı. Markanın bu zamana üstü açık dinamikler üzerine geliştirdiği en güçlü model olarak karşımıza çıkan Sian Roadster, tasarımı kadar üretim adetleriyle de sınırlı bir örneğe sahip olacak. Toplamda sadece 19 adet üretileceği açıklanan aracın tüm örneklerinin şimdiden satıldığı da konuşulan detaylar arasında ön planda. Halihazırda satılan Coupe versiyon ile altyapı dinamikleri büyük oranda benzerlik gösteren Lamborghini Sian Roadster, 6,5 litrelik on iki silindirli motoruna eşlik eden 48V mimarili bir hibrit entegrasyonuyla geliyor. Elektrik desteğinin de etkisiyle birlikte kombinasyonda yaklaşık 820 PS güce sahip olan otomobilin 0’dan 100’e erişmesi içinse sadece 2,9 saniyeye ihtiyacı olacak. Sian Roadster maksimumda ise 350 km/s hıza çıkabilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Sian Roadster hakkında öne çıkan parçalar

Elbette söz konusu bir Lambo olduğunda iş sadece rakamsal verilerle sınırlı kalmıyor. Mühendislik sınırlarının her detayda zorlandığı bir otomobile baktığınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Markanın açıklamaları arasında dikkatimizi çekenlerden birisi de, genel dinamikleri tasarlanma sürecinde Countach’tan ilham alınması. Özellikle altı altıgen formundaki arka lambalar da dahil olmak üzere aracın aerodinamik noktalarında bu esintilerin varlığına işaret ediliyor. Sian Roadster’ın şanzımanına entegre edilen 33 beygirlik elektrik motoru, aracın geri vites ve park etme gibi düşük hızlı manevralarında da tek sadece elektrik gücüyle çalışmasına olanak sağlaması üzerine kurulmuş. Araçta kullanılan lityum-iyon pil teknolojisininse piyasadaki aynı boyut ünitelerde üç kat daha güçlü ve hafif olduğun görüyoruz. Nitekim motor dahil olmak üzere tüm elektrik sisteminin sadece 34 kilogram ağırlığında olması da bu başarıyı tescilliyor. Araçta fren yaptıkça bataryaları şarj eden geri dönüşüm fren sistemi de es geçilmemiş. Sian Roadster tamamen kullanıcıların istediği renk şemasına göre üretilip teslim edilecek.

İlginizi çekebilir

Lamborghini Huracan EVO Spyder