reklamı kapat

POPÜLER

MyLiFi

İnterneti kablosuz olarak “ışıkla aktaran” LED masa lambası: MyLiFi [Video]

Zaman zaman gerçekten çok ilginç ürünler karşımıza çıkıyor. İşte bunlardan bir tanesi olan MyLiFi, interneti kablosuz olarak “ışıkla aktaran” altyapısıyla fark yaratıyor.

CES 2018 kapsamında sergilenen ve Indiegogo’da destek arayan MyLiFi, şimdi de Kickstarter projesine başlamış durumda. Bu proje kapsamında 61 bin dolar toplamayı hedefleyen ürün, henüz 14 bin dolar seviyesinde yer alıyor. Yani önünde uzun bir yol bulunan ürün, temel olarak bir LED masa lambası. Oldukça modern bir tasarımını bulunan bu lamba, benzerlerinden kablosuz internet altyapısı ile ayrılıyor. Biliyorsunuz şu an bilgisayarlara ya ethernet kablosu ya da WiFi üzerinden internet getiriliyor. MyLiFi ise bunu ışıkla değiştiriyor. Ürün bu noktada LiFi teknolojisi üzerine kuruluyor. WiFi radyo dalgalarını kullanırken, Li-Fi görünür ışığı kullanıyor. Bu sayede bilgisayar takılan ufak aparat üzerinden ışıktan gelen internet aktif olarak kullanılabiliyor. Üzerinde bir ethernet portu bulunan yani evinizdeki interneti kablolu olarak bünyesine alan ürün, açıklandığı kadarıyla 23 MB/s indirme hızına ulaşabiliyor. Şu an sadece aydınlattığı yüzeye kablosuz internet sunan ürün, söylendiği kadarıyla WiFi’a göre daha güvenli (Kağıt üzerinde hack’lenemiyor) bir seçenek ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MyLiFi
MyLiFi
MyLiFi
MyLiFi
MyLiFi
MyLiFi

MyLiFi ile ışıkla internet

İlerleyen süreçte tüm odaya kablosuz internet sağlayacak tavan lambaları da geliştireceğini açıklayan geliştirici Oledcomm, ilginç bir ürün hazırlamış görünüyor. Bakıldığı zaman çok kısıtlı görünen ürün, yine de WiFi’ın sağlığa zararlı olduğunu düşünenler için güzel alternatif oluşturuyor. Özel testlerde 224 Gbps hızına ulaşabildiği belirtilen LiFi teknolojisi, gelecek vadeden sistemler arasında bulunuyor. Ancak bunun başlangıcını yapan MyLiFi için tam 700 euro fiyat ödenmesi gerekiyor. Bu da inanılmaz yüksek duruyor.