reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

Spotify’ın kendi donanım ürünü için ilk bilgiler

Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik servisi Spotify, donanım konusunda ciddi bir hazırlık içerisine girmiş görünüyor. Eğer doğruysa şirket kendi akıllı hoparlörünü geliştiriyor.

Apple HomePod‘un en çok eleştirilen yanları arasında Spotify’a ve Android cihazlara destek vermemesi yer alıyor. Direkt olarak Apple cihazlar ve Music üzerine kurulan ürün, sesli komutlarıyla popüler servisle bağlantı kuramıyor. Yani alandaki kullanım durumu pazardaki üreticilerin inisiyatifine kalan Spotify, bunlardan kurtulmak için kendi donanımını geliştiriyor gibi duruyor. Peki bu söylentiler nereden çıkıyor? Ortaya çıktığı kadarıyla şirket donanım konusunda tecrübeli çalışanlar arıyor. Bu ilanlardan bir tanesine “ilk fiziksel ürünümüzü oluşturuyoruz” cümlesini yerleştiren şirket, bu konuda ciddi görünüyor. Çevrimiçi müzik pazarının en üstünde bulunan firma, kendi akıllı hoparlöründe Google Assistant ya da Amazon Alexa kullanabilir deniyor. Kendi dijital asistanını geliştirmesi zor görünen firma, özellikle Alexa ile çıkış yapabilir gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify donanım pazarında başarılı olur mu?

Doğru adımlar atılırsa evet. İlk olarak yapılacak ürünün mutlaka çok iyi ses vermesi gerekiyor. İnsanlar bir müzik cihazında ilk olarak ses kalitesine bakıyor. Bunu Apple ekosistemi dahil geniş bir kullanıcı kitlesine yayması halinde şansı yüksek görünen şirket, üretim konusunda da zorlanacak gibi durmuyor. Biliyorsunuz Çin merkezli şirketler bu sorunu rahatlıkla ortadan kaldırabiliyor. Dünya genelinde 70 milyondan fazla ücretli abonesi bulunan firma, kendi sadık kullanıcı kitlesiyle artık daha da büyük oynamak istiyor.

İlginizi çekebilir