reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

İşte Spotify’ın yaptığı korsan darbesinin arkasındaki neden

Dünyanın en çok kullanılan çevrimiçi müzik servisi Spotify, geçtiğimiz hafta çok önemli bir atmıştı. Uzun zamandır kayıtsız kaldığı korsan uygulamalar için atılan bu adımın arkasındaki gerçek neden ise yeni ortaya çıktı.

Spotify‘ı biliyorsunuz özellikle Android tarafında birçok kişi korsan olarak kullanıyor. Üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla para ödemeden “premium” hesap özelliklerine sahip olunabiliyor. İşte bunu önlemek adına bir adım atan şirket, artık ücretsiz hesabını modifiye edilmiş bir korsan uygulamada kullanan kişilerin erişimini kesiyor. Bunun için kullanıcılara e-posta gönderen şirket, burada hesabı değil uygulama erişimini kapatıyor. Böylece hiç para ödemeden servisin kilit hizmetlerinden yararlananların önü kesilmiş oluyor. Bunun arkasında ise tespit edilen tam 2 milyon kullanıcı bulunuyor. Para ödemen reklamları ortadan kaldıran 2 milyon kişi platformun toplamı için az görünse de planlanan halka arz için sıkıntı oluşturuyor. Yakında halka açılacak şirket, bu tarz durumlar nedeniyle değerini aşağılara çekmek istemiyor ve haklı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify donanım işine de giriyor

Açıklandığı kadarıyla servisin şu an toplam 157 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Bunun 86 milyon kadarının ücretli abone olduğu belirtiliyor. Şirket işte bu büyük kitleye bir de donanım sunmak istiyor. Kendi akıllı hoparlörünü geliştirdiğini duyduğumuz firma, bu konuda mühendis alımı yapıyor.

İlgili Video

Şirketin rakip olacağı Apple HomePod