reklamı kapat

POPÜLER

iOS 10 çıkış tarihi belli oldu

Apple, San Francisco’da düzenlediği etkinlik ile Apple Watch ve iPhone 7’nin yanı sıra cihazlarında kullanacağı işletim sistemi iOS 10’u da resmi olarak tanıttı. Bu güne kadar sadece geliştiricilere açık olan iOS 10’un resmi olarak açıklanan özelliklerinin detaylarını haberimizde.

Tim Cook’un iOS kullanıcılarına sunulmuş en iyi sistem olarak tanımladığı iOS 10 hatırı sayılır yenilikler içeriyor. Genişletilmiş uygulama yelpazesi, messenger, Apple Pay, fotoğraflar, Siri ve Apple Music başta olmak üzere birçok platformda yenilikler kullanıcıları bekliyor.

İlk değişikliği kullanıcıları karşılayan ekran olan kilit ekranındaki yenilenen bildirim ekranı 3D Touch desteğine kavuşmuş olarak karşımıza çıkıyor. iOS 10 ile beraber iPhone ile klasikleşen Slide to Unlock (kilidi açmak için kaydırın) yazısına elveda diyoruz. Kullanıcılar bildirimlerine daha kolay erişmesi için kilit ekranında widget’lara da yer veriliyor.
ssss

iOS 10 ile beraber kontrol merkezine giren kullanıcılar yenilenmiş bir tasarım ile karşılaşacak. Telefonun bulunduğu yerden kaldırılması ile ekranın otomatik açılma özelliği olan Rise to Wake, A9 çipsetinin yer aldığı iPhone SE, 6s ve 6s Plus ile beraber iPhone 7 kullanıcılarına sunulacak.

Yeni sürümde Mesajlar bölümünde, daha çeşitli ifade ve animasyonların dışında Invisible Ink adı verilen anlık mesajlaşmayı sağlayan notlar kullanıcıların daha keyifli iletişim kurmasını sağlayacak. Ayrıca GIF özelliği de iOS 10 ile beraber kullanıcılara sunuluyor.

Çoğu kişi için en önemli yenilikler arasında yer alan ve başlığında flaş haber olarak bahsedebileceğimiz, cihazla beraber yüklü gelen ve çoğu kullanıcının hiç kullanmadığı ana uygulamaların kaldırılabilecek olması. Bu sayede hafızayı işgal eden ve hiç kullanmadığımız programları gönül rahatlığı ile silebileceğiz.

iOS 10
Haritalar ve Apple Music uygulamalarının ise arayüzlerinde yapılan geliştirmeler ile daha sade ve hızlı bir deneyim iOS 10 kullanıcılarını bekliyor olacak. iOS 10 ile gelecek yeniliklerden klavye de nasibini alıyor. Tahmin kısmında daha yakın öneri sunacak olan klavye, düzeltmeler konusunda da biraz daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkacak. iOS 10 bütün bu yenilikler ve daha fazlası ile beraber tüm dünya ile aynı anda 13 Eylül‘de kullanıcılara sunulacak.