reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Defender

iOS ve Android için sürpriz Microsoft Defender hamlesi

Yazılım devi Microsoft, mobil dünyadaki çözümlerini artırıyor. Gelen bilgiye göre önümüzdeki dönemde iOS ve Android için Microsoft Defender çıkıyor.

Tüm çabalara rağmen masaüstü gibi mobil platformlar da saldırılara oldukça açık durumda. Bu yüzden de birçok kişi özellikle Android tarafında mobil virüs programı kullanıyor. İşte bunlar arasına bir yenisi daha geliyor. Resmi açıklamaya göre Microsoft Defender uygulaması iOS ile Android için yıl sonuna doğru indirmeye sunuluyor. Tam adı Defender Advanced Threat Protection (ATP) olarak geçen uygulama, sistemlerin izin verdiği kadarıyla kullanıcıları koruyacak deniyor. Uygulamanı henüz tam olarak neler yapabileceği, özellikle kapalı yapıdaki iOS tarafında etkili olup olmayacağı bilinmiyor. Örneğin iOS tarafında “virüs” taraması gibi bir işlem kesinlikle mümkün olmayacak deniyor. Yine de güvenlik için güzel görünen uygulama, yakın zaman içerisinde bir ön gösterim ile karşımıza çıkarılacak açıklaması yapılıyor. Bu uygulamaya Google ve Apple’ın destek verip vermeyeceği ise henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft Defender bugün Linux için çıktı

Windows sonrasında Mac için indirmeye sunulan sürüm, bugün artık Linux tarafını da kapsama alanına aldı. Mobil taraftaki hamleyle de tüm popüler işletim sistemlerini korur hale gelecek sürüm, yine de yüzde 100 güvenlik anlamına gelmiyor. Biliyorsunuz halen işletim sistemlerinin kendilerinde ciddi açıklar bulunabiliyor. Güvenliğe önem verenlerin mutlaka cihazlarını güncel tutması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Twitter için sunulan yeni özellik